Odnowa biologiczna
12 październik 2012
Zabiegi wywodzące się z indyjskiej ajurwedy, możemy znaleźć w ofercie wielu SPA na całym świecie. Mistrzowie tej prastarej sztuki twierdzą, że rytuały stworzone na bazie medycyny ajurwedyjskiej wpływają pozytywnie na zdrowie, samopoczucie i wygląd. W czym naprawdę tkwi tajemnica sukcesu tej staroindyjskiej sztuki masażu?

Czym jest Ajurweda?

Nazwa ajurweda, to połączenie dwóch słów w języku indyjskim, ajuh – życie i weda – nauka. Według tej wschodniej filozofii, każdy człowiek i każdy otaczający nas przedmiot, posiada swoją energię – pranę, a wszechświat dąży do stanu harmonii między energiami.

Według mistrzów ajurwedy, wszystkie choroby trapiące ludzi są spowodowane zaburzeniami przepływu energii w ciele. W ludzkim organizmie krążą trzy bioenergie, zwane doszami, które odpowiedzialne są za ruch, metabolizm i regenerację, problemy zdrowotne pojawiają się gdy, przepływ tych energii jest zaburzony. Eksperci twierdzą, że masaże ajurwedyjskie poprawiają przepływ energii w ludzkim ciele, przez co pozytywnie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie.

Masaż ajurwedyjski, ale jaki?

Wiele ośrodków SPA posiada w swojej ofercie „masaż ajurwedyjski”, jednak należy wiedzieć, że rodzajów, tego indyjskiego masażu, jest wiele i należy wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania.

O najpopularniejszych zabiegach ajurwedy opowiedziała nam Marta Szaniawska, specjalistka masażu ajurwedyjskiego, z salonu Masandra:

Najczęściej oferowanym rodzajem masażu ajurweda jest abhyanga, masaż całego ciała wykonywany z użyciem indyjskich olejków leczniczych – mówi Pani Marta.

Abhyanga działa pobudzająco na układ krążenia, a zawarte w olejku substancje aktywne pobudzają metabolizm, dzięki czemu organizm szybciej oczyszcza się z toksyn. Ekspertka poleca ten rodzaj masażu osobom uprawiającym sport lub prowadzącym stresujący tryb życia. Abhyanga to doskonały sposób na relaks, a regularne poddawanie się temu masażowi poprawia ukrwienie i przemianę materii, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie.

Należy zwracać uwagę na rodzaj oleju, używanego podczas rytuału namaszczania. Zabieg powinien być wykonywany z użyciem oleju tłoczonego z ziaren czarnego sezamu, żaden inny olej nie zapewni nam odpowiedniego efektu detoksykującego. – ostrzega ekspertka.

Drugim popularnym masażem ajurwedyjskim jest udvartana, masaż wykonywany z użyciem sproszkowanych ziół i oleju do masażu.

Ten masaż cieszy się ogromną popularnością wśród klientek naszego salonu. Jego największą zaletą jest potrójne działanie. Jest to jednocześnie masaż relaksujący, peeling i zabieg detoksykujący. Zamiast poddawać się trzem różnym zabiegom wystarczy iść na masaż udvartana – przekonuje Marta Szaniawska.

Tajemnica tego zabiegu tkwi w aromatycznych, sproszkowanych ziołach, które wykorzystywane są podczas wykonywania masażu. W skład mieszanki wchodzą zioła i kasze, które działają jak peeling, a zawarte w nich substancje, odżywiają skórę i wpływają pozytywnie na cały organizm.

W skład proszku do masażu wchodzą między innymi:

Owoce amla – bogate źródło witaminy C, od wieków wykorzystywane, jako eliksir młodości w „indyjskich świątyniach piękna”.

Miodla indyjska – roślina wykorzystywana, w tradycyjnej indyjskiej medycynie, jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczny. Łagodzi skórne objawy łuszczycy i egzemy, działa też uelastyczniająco i nawilżająco.

Punarnava zioło działające moczopędnie i odwadniająco. Przyspiesza oczyszczanie układu moczowego, a także zmniejsz widoczność cellulitu.

Strączyniec cewiasty – składnik pobudzający produkcję kolagenu w skórze. Dzięki niemu skóra odzyskuje młody wygląd i elastyczność.

Jęczmień - źródło protein, kwasu krzemowego i witamin z grupy B. Proteiny i witaminy B wpływają na uelastycznienie skóry, kwas krzemowy działa wzmacniająco na układ kostny oraz opóźnia proces starzenia się organizmu.

Masaż udvartana trwa półtorej godziny. Zioła miesza się z olejem do masażu i masuje się całe ciało. Podczas zabiegu to klient decyduje, czy woli zabieg mocniej peelingujący, z mniejszą ilością oleju, czy zabieg bardziej nawilżający. Sproszkowane zioła działają jak peeling, a olej do masażu doskonale nawilża skórę. Klientki po zabiegu cieszą się, że skóra jest tak nawilżona, że przez kilka dni nie muszą używać balsamów do ciała. – opowiada pani Szaniawska.

Nasza ekspertka szczególnie poleca ten zabieg osobom zmagającym się z nadwagą i cellulitem, przyspieszenie metabolizmu oraz działanie diuretyczne ziół sprawiają, że masaż udvartana jest doskonałym dopełnieniem diety odchudzającej.

Kluczem do popularności zabiegów ajurwedy okazuje się być wszechstronne działanie. Jeden masaż poprawia nasze samopoczucie, wygląd skóry oraz kondycję organizmu.

Jeżeli mieliby Państwo do wyboru tylko jeden zabieg w SPA, bez wahanie zdecydujcie się na masaż ajurwedyjski – doradza nasza specjalistka – na pewno będziecie zadowoleni z efektu.

 

Ekspert: Marta Szaniawska, masażystka ajurwedy z salonu Masandra

Michalina Gruszka

Ilość wyświetleń: 4259

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+