Dermatologia estetyczna
23 styczeń 2013
Być może nie wiesz, że chorujesz, a twój organizm jest narażony na poważne niebezpieczeństwo. Najwyższy czas to sprawdzić!
Na czym polega?
Dermatoskopia jest badaniem skóry, przeprowadzanym za pomocą dermatoskopu w celu dokładnego obejrzenia konkretnych zmian chorobowych skóry. Urządzenie to ma właściwości optyczne (powiększające 10-krotnie), posiadające oświetlenie boczne, dzięki czemu uzyskuje się „trójwymiarowy obraz” badanej skóry. Do badania stosuje się olejek immersyjny, który zwiększa przejrzystość skóry oraz jednocześnie zmniejsza odbicie światła – inaczej mogłoby ono zakłócić obraz. Obsługa dermatoskopu oraz analiza wyników wymaga dużego doświadczenia od osoby przeprowadzającej zabieg i oceniającej jej efekty. Diagnozowanie to wymaga także porównania z wynikiem histologicznym po ewentualnym wycięciu zmiany skórnej. Jest to nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie.

Przebieg zabiegu
Oczyszczoną skórę skrapia się cienką warstwą oleju immersyjnego, dzięki czemu stworzone jest właściwe środowisko optyczne pomiędzy dermatoskopem a oglądaną skórą. Przyrząd ten, dzięki dwóm cylindrom kontaktowym, pozwala na oglądanie nierównych obszarów skóry oraz na oglądanie dużych, płaskich powierzchni. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut, a jego wynik jest przekazywany w formie opisu.

Dermatoskopia – w jakim celu?
Dermatoskopia stosowana jest po to, aby ocenić, czy dana zmiana skórna ma charakter łagodny czy jednak zachodzą w niej jakieś złośliwe zmiany. Badanie to pozwala, więc na ocenę znamion i odróżnienie znamion barwnikowych łączących, mieszanych, dysplastycznych, czerniaka złośliwego, czerniaka młodzieńczego Reed, brodawki łojotokowej, naczyniaka, zmian krwotocznych, nabłoniaka barwnikowego czy znamion błękitnych (bądź barwnikowych).
W pewnych sytuacjach jest wręcz wskazane, aby osoba poddała się badaniu dermatoskopem. Wśród tych wskazań można wymienić:
• różnicowanie plam barwnikowych,
• różnicowanie z przyłuszczycą plackowata,
• różnicowanie z plamami naczyniowymi.

photo/dermed.pl

Dermatoskopii powinny się poddać osoby, które często się opalają, które mają liczne i różnorodne zmiany barwnikowe, które posiadają jasną karnację z licznymi piegami czy te, które mają w rodzinie osoby cierpiące na czerniaka skóry. Obligatoryjnie zalecane jest zbadanie skóry osób u których nagle pojawiły się modyfikacje barwnikowe lub u tych, które już wcześniej nimi dysponowały, ale w ostatnim czasie zmiany te zaczęły się łuszczyć, powiększać, krwawić, rosnąć czy zmieniać się.
Diagnoza skóry nie jest kosztowna (od 100 zł do 200 zł), a daje odpowiedź na nurtujące cię pytania na temat stanu twojego zdrowia.

Zalety
Dermatoskopia jest zabiegiem, który ma wiele zalet:
• jest niedrogi,
• jest całkowicie nieinwazyjny,
• precyzyjna dokładność badań,
• diagnoza zmian jest bardzo szybka,
• daje możliwość archiwizacji zmian,
• daje możliwość kontrolowania wszelkich zmian pojawiających się na skórze.

Sabina Sosnowska
Ilość wyświetleń: 4378

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+