SPA w Polsce
29 wrzesień 2014
Chciałabyś częściej czuć się zrelaksowana, zwolnić tempo i znaleźć czas dla siebie? Jeśli buntujesz się przeciwko życiu w niezdrowym, naznaczonym pośpiechem tempie, poznaj nowy trend – modę na wellness.
Być może do tej pory kojarzyłaś to słowo wyłącznie z salonami SPA, ale wellness to coś więcej niż odnowa biologiczna pod okiem profesjonalistów. To zapoczątkowana przez amerykańskiego lekarza Halberta T. Dunna filozofia łącząca fitness i dobre samopoczucie (czyli po angielsku "well-being"). Mimo że książka doktora pt. "High Level Wellness" ukazała się w 1959 roku, to dopiero lata osiemdziesiąte przyniosły prawdziwy boom na wellness (za sprawą ogromnej popularności jaką cieszył się fitness). Holistyczne dbanie o zdrowie ciała i ducha stawało się coraz bardziej stylowe – zdrowa, wysportowana sylwetka była synonimem sukcesu prywatnego i zawodowego. Uprawianie sportu stało się modnym trendem, pociągając za sobą zmianę nawyków żywieniowych, które miały świadczyć o trosce o swoje zdrowie i życie w ogóle. Istotna była też harmonia pomiędzy sferą cielesną i duchową, świadome odnajdywanie równowagi w zabieganej, dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości. Współczesna moda na ekologiczne odżywanie, recykling, bieganie i fitness, salony SPA i slow life jest właśnie konsekwencją mody na wellness z lat 80.

Niestety, komercjalizacja tej bardzo korzystnej i zdrowej filozofii sprawiła, że jej znaczenie rozmyło się i zostało sprowadzone przez branżę urodową do masaży, błotnych maseczek i relaksujących soli do kąpieli. Kiedy dziś wiodąca trenerka fitness w Polsce w swoich filmach treningowych opowiada o balansie energetycznym, kpimy z jej kolorowych bransoletek i skupiamy się na powtarzaniu przysiadów i brzuszków. Niezależnie od tego, czy treningi Chodakowskiej są skuteczne, trzeba jej przyznać, że to właśnie ona próbuje na nowo wprowadzić ideę wellness do naszego życia. Równowaga energetyczna, zdrowe i radosne życie pełnią swoich możliwości, świadomość egzystencji i bezustanna motywacja do tego, by osiągnąć szczęście i spokój – to właśnie sens wellness.
Wellness ma nam uświadamiać, że osobisty potencjał możesz zwiększać poprzez balans energetyczny, dążenie do równowagi pomiędzy stanem fizycznym i psychicznym. Może i ty ulegniesz tej zdrowej modzie na wellness?



Więcej o przywracaniu spokoju swojemu umysłowi, odnajdywaniu równowagi pomiędzy duchem i ciałem, a także o skutecznych metodach na wprowadzenie optymizmu do swojego życia, przeczytasz w najnowszej książce Inny Segal – "Potęga uzdrawiania intuicyjnego". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Illuminatio.
Ilość wyświetleń: 4109

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+