Zabiegi
19 sierpień 2013
Dzisiejsza medycyna pozwala w znacznym stopniu na uporanie się z problemem otyłości. Jest to ogromna szansa dla ludzi, którzy chcą coś w sobie zmienić, a niektórzy wręcz rozpoczynają „nowe życie”.
W Polsce istnieje kilka metod zmniejszania żołądka, są one indywidualne dostosowywane do pacjenta.

Oto kilka z nich.:
  • VBG- Mason, czyli pionowa plastyka żołądka. Polega ona na podzieleniu na dwie części żołądka przy pomocy pionowego szwu. Celem tej metody jest trwałe zmniejszenie ilości pokarmu zjadanego przez pacjenta. Zaletą jest to, że jest to całkowicie odwracalna metoda. Wadą tej operacji jest min. to, że wymaga ścisłego przestrzegania diety. 
  • AGB – opaska regulowana. Ona natomiast polega na podzieleniu żołądka na dwie części górną mniejszą i dolną większą. Zaletą jest to, że jest prosta i relatywnie bezpieczną metodą. Wadą jest natomiast możliwe wzrośnięci opaski lub przerośnięcie przez ściany żołądka.
  • BPD – Scopinaro – wyłączenie żółciowo trzustkowe. Polega ona na usunięciu ok. 2/3 żołądka oraz podzielenia jelita cienkiego na trzy części. Zalety to duży efekt zmniejszenia wchłaniania. Wadą jest większe niebezpieczeństwo powikłań w szczególności niedożywienia, anemii itp.

photo/drsimpson.net

  • Roux-en-Y Gastric Bypas – RNY. Operacja ta polega na podzieleniu żołądka na dwie części za pomocą stapler. Zalety to silna kontrola ilości przyjmowanego jedzenia. Wada jest natomiast przerwanie staplera oraz możliwe zwężenie i zablokowanie połączenia między jelitem a żołądkiem.

Jeśli nasz wskaźnik BMI jest powyżej 30-35 to operacja taka refundowana jest przez NFZ. Nim jednak zdecydujemy się na taką operację warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Justyna Waśkowicz
Ilość wyświetleń: 3974

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+