Mama SPA
3 październik 2012
Każda z kobiet inaczej przeżywa czas ciąży. Niektóre promienieją, mają mnóstwo energii i z radością oczekują narodzin dziecka, inne czują się osłabione, nerwowe, ociężałe. Pomocna w przetrwanie tego, nie zawsze łatwego, okresu będzie być wizyta w SPA. Jednak nie wszystkie zabiegi są odpowiednie dla kobiet oczekujących dziecka.
SPA w ciąży?

Ciąża jest czasem wyjątkowym. Odpowiednia dieta, pielęgnacja i rezygnacja ze szkodliwych nawyków służą przede wszystkim rozwijającemu się dziecku. I chociaż zdrowie i rozwój dziecka są w tym okresie bezsprzecznie najważniejsze, warto umilić sobie oczekiwanie zadbaniem o własny relaks i piękny wygląd.

W czasie ciąży ciało znacznie się zmienia. Po urodzeniu dziecka nie będziemy od razu wyglądać tak jak przed zajściem w ciążę. Wiele tu zależy od genów, hormonów i czynników, na które nie mamy wpływu, ale sporo niekorzystnych skutków zmian możemy zminimalizować.

Pierwszy trymestr ciąży wiąże się z nieprzyjemnymi zmianami w organizmie kobiety i objawami, które nie zachęcają do dodatkowej aktywności. Jest to też okres kształtowania się najważniejszych organów dziecka, którego nie należy zakłócać. Jednak już w drugim trymestrze, skoro poranne mdłości ustają, a ciało i psychika przyzwyczaiły się do nowej sytuacji, warto pomyśleć o zabiegach relaksujących, pielęgnacyjnych i zapobiegających nieprzyjemnym skutkom zmieniającego się ciała.

Zakazane w ciąży

Coraz więcej salonów i ośrodków SPA oferuje pakiety przeznaczone dla kobiet w ciąży. Czasem są to jedynie proste zabiegi pielęgnujące skórę przyszłych matek i pielęgnację paznokci. W innych salonach kobieta może wykonać masaż ciała, (oczywiście, z wyjątkiem powłok brzusznych), w szczególności nóg i rąk, co przynosi ulgę przy częstym w ciąży zatrzymywaniu wody w organizmie.

Czego przyszła matka musi unikać? Przede wszystkim jakichkolwiek zabiegów na brzuch i jego okolice, mogą one bowiem wywołać skurcze, a w konsekwencji nawet poronienie lub przedwczesny poród. Należy również unikać zabiegów silnie złuszczających oraz tych z użyciem prądu, jak kawitacja czy galwanizacja. Niewskazane jest również przedłużanie paznokci chemicznymi materiałami; podobnie przeciwskazana jest chemia do farbowania włosów. Wszystkie zabiegi wykorzystujące naturalne składniki, dobroczynne działanie wody i nieinwazyjne metody są polecane kobietom w ciąży. Inne zabiegi należy koniecznie dostosować do swojego stanu zdrowia i skonsultować je z lekarzem.

Pod okiem lekarza

SPA w ofertach kierowanych do kobiet ciężarnych najczęściej zapewniają opiekę lekarską na miejscu. Możemy też być proszone o okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia i zgody lekarza prowadzącego na wykonanie określonych zabiegów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku dłuższych wyjazdów. A skoro o nich: zdecydowanie lepiej jechać nad morze, niż w góry. Z wyjątkiem przypadków, gdy mamy problemy z tarczycą, kobiecie w ciąży jod służy, a zmiana ciśnienia atmosferycznego – wręcz przeciwnie. Warto wybrać się do SPA wraz z bliską osobą, która nie tylko dotrzyma towarzystwa, ale w razie potrzeby zapewni stosowną pomoc. Będziemy się czuły bezpieczniej. Wybierając natomiast miejsce pobytu należy sugerować się odległością od miejsca zamieszkania i najbliższego szpitala specjalistycznego - podróż przez pół Polski to jednak – póki co – rozrywka nie dla nas.

Rezerwując pobyt, warto też zwrócić uwagę na formalności związane z wycofaniem zaliczki i rezygnacją z wyjazdu, ciąża nie zawsze przebiega zgodnie z naszymi planami.

Lena Łucka
Ilość wyświetleń: 5443

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+