Dermatologia estetyczna
23 luty 2013
Prawie każdy nastolatek zmaga się z trądzikiem pospolitym. Jednak niektórzy nigdy z niego nie wyrastają i przez to w dorosłym życiu są mniej pewni siebie. Zdarza się nawet, że nie są akceptowani przez otoczenie. Na szczęście dzięki lekarzom medycyny estetycznej trądzik to pryszcz.
Przyczyny
Główną przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum, czyli łoju. Jego nadmiar powoduje powstanie zaskórników, a stąd już prosta droga do ropnych grudek i zakażeń bakteryjnych. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet trądzik może być wynikiem nadmiernej produkcji jednego z hormonów płciowych - androgenu. Ponadto u kobiet powodem powstawania pryszczy może być zbyt niski poziom estrogenu.

Jak leczyć?
Podczas codziennej pielęgnacji unikaj peelingów ziarnistych, ponieważ podrażniają one wrażliwą skórę i pogorszają jej stan. Ponadto podczas peelingu niepotrzebnie „rozsiewasz” bakterie. Jeśli chcesz walczyć z trądzikiem, wybieraj produkty, które zawierają dwa kwasy: salicylowy i glikolowy. Stosuj także produkty zawierające nadtlenek benzoilu, który pomaga pozbyć się bakterii.

Wizyta u lekarza
Jeśli codzienna pielęgnacja skóry nie hamuje rozwoju trądziku, możesz skorzystać z pomocy dermatologa estetycznego, który zbada, z jakimi dokładnie zmianami skórnymi się zmagasz i zaproponuje jedną z kilku metod leczenia.

Peelingi chemiczne
Kwasy owocowe AHA (glikolowy, migdałowy i pirogronowy) są doskonałym orężem w walce z cerą trądzikową. Celem peelingu chemicznego jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji zmniejszenie produkcji sebum.
Cena: ok. 180 zł

photo/whatthepulp.com

Mikrodermabrazja
Podczas zabiegu twoja skóra zostanie dogłębnie oczyszczona z zaskórników i martwych komórek naskórka. Mikrodermabrazja stymuluje regenerację naskórka, dlatego po zabiegu drobne blizny będą wygładzone, a przebarwienia rozjaśnione.
Cena: ok. 100 zł

Laseroterapia
Laser frakcyjny jest najskuteczniejszą ze wszystkich metod walki z trądzikiem, dlatego poleca się go osobom zmagającym się z uporczywymi zmianami ropnymi. Światło, które jest emitowane przez laser, zwęża rozszerzone pory, a tym samym ogranicza produkcję sebum i powstrzymuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes. Dodatkowo podczas zabiegu zostają usunięte przebarwienia powstałe po stanach zapalnych oraz blizny potrądzikowe.
Cena: ok. 1200 zł (cała twarz).

Monika Majewska
Ilość wyświetleń: 6275

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+