Domowe SPA
18 luty 2013
Mają różne kolory, zapachy, opakowania i odmienne przeznaczenie. Możesz udać się do kosmetyczki, kupić odpowiednią tubkę w drogerii lub sama wykonać wymarzony specyfik. Wpierw jednak zastanów się: czy warto stosować maski?
Zima ma negatywny wpływ na naszą skórę. Jest ona przesuszona, podrażniona, szara i wymaga solidnej regeneracji. Z tymi problemami poradzą sobie maski różniące się od siebie konsystencją, składem oraz przeznaczeniem.

Rodzaje masek
Maseczki kosmetyczne mają różne formy oraz komponenty. W zależności od swego przeznaczenia i receptury mogą być stosowane na twarz, szyję, dekolt, uda czy nawet całe ciało. Mogą one regenerować, nawilżać, poprawiać koloryt skóry czy odżywiać. Posiadają rozmaite konsystencje: żelu, peel-off, emulsji, proszku lub pasty. Ich zadaniem jest efektywna poprawa stanu skóry po jednym lub wielokrotnym zastosowaniu.

Jak działają maseczki
Niezależnie od tego, w jakiej postaci występują, wszystkie maski działają w ten sam sposób. Ich podstawowym celem jest wytworzenie okluzji, czyli swoistego rodzaju kompresu, który nie przepuszcza wody i poprawia nawilżenie wierzchniej warstwy skóry. Należy jednak pamiętać, że nieprzepuszczalna i długotrwała okluzja, może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. Do głębszych warstw skóry dociera sygnał, że nawilżenie jest wystarczające i nie trzeba dalej w tym kierunku „pracować”. Dlatego maski należy nakładać na krótki czas ok. 5 – 20 minut, kilka razy w tygodniu, co poprawia wygląd skóry, a nie ma destrukcyjnego oraz niepożądanego działania. Okluzja przyczynia się do rozpulchniania warstwy rogowej, dzięki czemu jej komórki mają poprawione ukrwienie, a substancje czynne znajdujące się w preparatach, łatwiej przenikają w głąb skóry.

photo/anigma-beauty.com

Do it yourself
  • Nawilżająca maska bananowa
Składniki: banan
Wykonanie: rozgnieć banana aż do utworzenia jednolitej papki. Nakładaj na skórę twarzy, szyję oraz dekolt i pozostaw na ok. 15 min. Następnie zmyj ciepłą wodą.
Banan ma właściwości emoliencyjne – na powierzchni skóry tworzy warstwę, która zatrzymuje w niej wodę.
  • Maska z drożdży do tłustej skóry
Składniki: 1 duża łyżka drożdży piwowarskich, ok. 100 ml jogurtu naturalnego.
Wykonanie: składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, a powstały z nich preparat nałóż na twarz, pozostaw go aż do wyschnięcia. Następnie zmyj maskę ciepłą wodą.
Drożdże – zawierają pierwiastki tj. cynk i magnez, które regulują aktywność gruczołów łojowych, a także witaminy z grupy B. Jogurt – ma działanie antybakteryjne.

Anna Pasternak
Ilość wyświetleń: 4490

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+