Kosmetykopedia
13 listopad 2012
Na świecie jest wielu wielbicieli jego urody, tych, którzy uwielbiają biżuterię z miodowym, żółtym, czy brązowym bursztynem, jak i tych, których oko cieszy jego niebieska, zielona czy czarna odmiana. Ale bursztyn ma zastosowanie nie tylko jubilerskie.
Żywica z drzew iglastych ma lecznicze właściwości znane są od czasów starożytnych. Bursztynowa nalewka korzystnie wpływa na układ nerwowy, reguluje pracę żołądka, wspomaga układ odpornościowy, łagodzi objawy przeziębienia czy grypy.

Wolne rodniki precz

Za kosmetyczne właściwości bursztynu odpowiada zawarty w nim kwas bursztynowy, otrzymywany poprzez jego mielenie i poddanie destylacji. Substancja, której najwięcej (bo około 3-8%) jest w Bursztynie Bałtyckim, doskonale oddziałuje na cerę zmęczoną, dojrzałą, jednym słowem wymagającej odżywienia i regeneracji. Ze względu na dobrą penetrację kwasu bursztynowego przez naskórek zapewniony jest długotrwały efekt ant-aging. W jaki sposób? Wygładza, ujędrnia i zwiększają elastyczność skóry, rozjaśnia cerę, a co najważniejsze redukuje powstawanie zmarszczek. Jest to również naturalny filtr UV, neutralizujący wolne rodniki, uznawane za jedną z głównych przyczyn tzw. zewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Kwas stymuluje odnową komórkową i procesy regeneracji, uczestniczy w biochemicznych przemianach, które dostarczają energię komórkom nie tylko w skórnym, ale i w całym organizmie. Zawarte w ekstraktach z bursztynu substancje utrzymują optymalne nawilżenie, natłuszczają powierzchnię skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W drogerii

Dobroczynne właściwości bursztynu postanowiło wykorzystać wiele polskich firm kosmetycznych. Farmona stworzyła całą linię profesjonalnych produktów z ekstraktem z tej żywicy o nazwie Amber & Spa, w której skład wchodzą m.in. kremy do twarzy i powiek, balsamy do ciała, peelingi, maski i toniki.

Linia Ambre Miraculum zawiera ekskluzywne preparaty do pielęgnacji twarzy o działaniu rewitalizująco – rozświetlającym (cena około 25-30zł). Bielenda zawarła ekstrakt z bursztynu m.in. w produktach z linii Orzech&Bursztyn, czy Eco Care Bursztyn & Miód.
 

Krem na noc Ambre Miraculum
fot. ceneo.pl

Z kolei firma Marion proponuje peeling, serum i maskę o działaniu naprawczo-regeneracyjnym (w cenie 7-8zł), a Pollena Eva krem anti-aging do dłoni, sól i płyn do kąpieli.

Istnieją również zagraniczne produkty z bursztynem do pielęgnacji całego ciała na przykład litewskiej firmy O’Gemi (około 8-15 euro), czy szwajcarskiej firmy Farfalla, która chyba, jako jedyna ma w swojej ofercie dostępne perfumy łączące ekstrakt z bursztynu z bergamotką i mandarynką.

Farmona w linii Jantar (8-10zł), Pollena Eva, czy szwedzkiej Mrs Potter’s (niestety już ciężko dostępne) wyciąg z bursztynu wykorzystały do pielęgnacji włosów. Bursztyn wspomaga walkę z ich przetłuszczaniem. Wygładza je i wzmacnia, zapobiega ich wypadaniu poprzez regenerację cebulek. Włosy po zastosowaniu szamponów, odżywek, czy masek z bursztynem, są lśniące, wyglądają zdrowiej, nie plączą się i nie elektryzują. Są silniejsze i bardziej odporne na działanie czynników chemicznych (lakiery do włosów, pianki, farby) czy różnego rodzaju zabiegów fryzjerskich.

Żywiczny masaż

Nowością na Polskim rynku SPA jest wykorzystanie bursztynu do masażu ciała. Taki zabieg prócz dobroczynnego wpływu na skórę (poprawia kondycji, rozjaśnienie) korzystnie działa na układ immunologiczny, relaksuje i dodaje energii.

Bursztyn jest niezwykłym kamieniem szlachetnym. Zachwyca swą urodą, zniewala właściwościami, a produkty z nim doskonale wpisują się w trwający obecnie trend eko.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 3936

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+