Kosmetyka ciała
5 październik 2012
Łysienie uważane jest za typowo męską przypadłość, jednak dotyka ono także kobiet. Przerzedzone włosy u kobiety są dla wielu osób szokującym widokiem. Dlatego należy przeciwdziałać i leczyć już pierwsze objawy łysienia.
Co powoduje łysienie?

Łysienie, polegające na wypadaniu włosów na całej powierzchni głowy jest typowo męską przypadłością. U kobiet włosy stopniowo słabną, zaczynają wypadać i przerzedzać się. Dlatego u kobiet częściej mówi się o wypadaniu włosów niż o łysieniu. Jednak w ekstremalnych przypadkach można mówić o problemie łysienia, także u kobiet.

Łysienie androgenowe

Jest to proces łysienia, powodowany przez dihydrotestosteron, substancję pochodną testosteronu, która negatywnie wpływa na cebulki i mieszki włosowe. DHT obkurcza mieszki włosowe, co najpierw spowalnia, a później uniemożliwia porost zdrowych włosów.

Ten typ łysienia dotyka także kobiety, najczęściej te borykające się z zaburzeniami hormonalnymi. Zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga, menopauza lub inne przypadłości zaburzające produkcję hormonów, mogą płynąć na pojawienie się łysienia androgenowego.

Łysienie z powodów środowiskowych

Przyspieszone wypadanie włosów może być spowodowane przyjmowanymi lekami, częstymi zabiegami fryzjerskimi, albo wyczerpaniem ciążą. Awitaminoza i anemia to także częste przyczyny przerzedzania się włosów.

Łysienie plackowate

Jest to choroba autoimmunologiczna, w trakcie której, z nie do końca poznanych dotąd przyczyn, organizm sam niszczy niektóre mieszki włosowe. Powoduje to powstanie łysych placków, w różnych miejscach na ciele, nie tylko na głowie. Choroba ta dotyka w takim samym stopniu kobiety i mężczyzn.

Jak poradzić sobie z łysieniem?

Sposób leczenia musi być odpowiednio dobrany do rodzaju łysienia, na które cierpimy. Trzeba pamiętać, że włosy są martwą tkanką, której nie można odżywić. Żeby zabiegi dawały efekty, muszą działać na cebulkę, jedyną żywą część włosa. To od jej kondycji zależy to, jak silne będą włosy, które z niej wyrosną.

W wypadku łysienia androgenowego konieczna jest kuracja inhibitorem DHT, czyli substancją, która zmniejsza lub neutralizuje działanie dihydrotestosteronu. Najpopularniejszymi substancjami aktywnymi działającymi na DHT są: minoksydyl, finasteryd i dutasteryd. Można je stosować zarówno jako suplementy diety, ale są też składnikami płukanek, toników i maseczek do skóry głowy.

Jeżeli przyczyną łysienia nie jest testosteron, tylko przyczyny zewnętrzne, należy zastanowić się nad zmianą naszych nawyków. Należy unikać szkodliwych zabiegów fryzjerskich (ondulacja, prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie) oraz wzbogacić dietę o kwasy omega-3, białko i żelazo. Słabym, wypadającym włosom mogą pomóc zabiegi z użyciem oleju rycynowego lub oleju z indyjskiej amli, oba te środki odżywiają cebulki włosów i przyspieszają porost włosów.

Jeżeli zmiana diety, używanie toników zawierających minoksydyl i zabiegi olejowania nie pomogą, można zwrócić się o pomoc do lekarza medycyny estetycznej.

Mezoterapia, z zastosowaniem inhibitorów DHT, działa pobudzająco na mieszki i cebulki włosowe. Taki zabieg daje efekty nawet w wypadku łysienia plackowatego i łysienia androgenowego.

Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy łysienia lub intensywnego wypadania włosów, należy jak najszybciej zacząć działać. Maseczki i toniki do skóry głowy oraz bogata w składniki odżywcze dieta, mogą zapobiec pojawieniu się na głowie łysiny.

Michalina Gruszka
Ilość wyświetleń: 5905

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+