Kosmetyka ciała
9 listopad 2012
Odcisk to ograniczony obszar wzmożonego rogowacenia naskórka wytworzony w wyniku długotrwałego ucisku skóry zwykle na wypukłości kostnej. Przeważnie powstaje na palcach i podeszwach stóp, gdy ta broni się przed podrażnieniami mechanicznymi formując twardą osłonę z martwych komórek.
Rozróżnia się odciski twarde i miękkie. Odciski twarde charakteryzują się bladożółtą barwą i wielkością przybliżoną do ziarenka grochu, przypominają zbitą, błyszczącą łatę wyrastającą ponad powierzchnię skóry. Posiadają jądro, czyli wrastający, ciemny punkt w kształcie odwróconego stożka, znajdujący się w centralnym miejscu nagniotka. Odciski miękkie mają bardziej rozległą powierzchnie i giętką strukturę, nie posiadają jądra, ale wypełnione są płynem surowiczym. Nagniotki zazwyczaj wywołują ból, ponieważ naciskają na kość lub przebiegający przez nią nerw, bywają także zupełnie nieodczuwalne. Nawet jeżeli są bezbolesne, to jednak wyglądają nieestetycznie, wobec czego należy zapobiegać ich powstawaniu i zwalczać te już wytworzone.
 

Stopy Demi Moor
fot. moicani.fr

Przyczyną powstawania odcisków jest źle dobrane obuwie. Głównymi winowajcami są za ciasne buty, wysokie obcasy, a także szpileki o wyjątkowo wąskich noskach, które powodują ścisk palców i ocieranie się jednego o drugi. Powstawaniu odcisków sprzyjają także szwy i łączenia wewnątrz butów. Z kolei zbyt luźne obuwie wywołuje ślizganie się stóp oraz narażania na urazy, w konsekwencji czego skóra wytwarza naturalne mechanizmy obronne.

Profilaktyka to podstawa

Najistotniejszą kwestią jest oczywiście profilaktyka zmniejszająca ryzyko powstania i rozwoju odcisków.

Przede wszystkim należy odpowiednio dobierać obuwie dbając o to, aby pomiędzy największym palcem u stopy a noskiem buta była przestrzeń wolnego miejsca stanowiąca ok. 0,5 cm. Powinno się używać butów na tyle szerokich w noskach, żeby palce nie ocierały się o siebie wzajemnie oraz nie odczuwały ucisku z boków. Idealne pod względem rozmiaru powinny być buty zakupione po południu, gdy noga jest już lekko spuchnięta w efekcie chodzenia.

Buty na obcasie powinnyśmy odłożyć do szafy i zakładać tylko na ważne wyjścia. Zakładając szpilki pamiętajmy o miękkich wkładkach np. silikonowych, które zmniejszają nacisk na przednią części stopy.

Przy wyborze obuwia należy kierować się ich funkcjonalnością i przeznaczeniem do konkretnych ruchów stopy.

Jeżeli już poczuliśmy, że tworzy nam się odcisk należy szybko pobiec do apteki po maść z mocznikiem, która skutecznie przeciwdziała przekształcaniu się powierzchownych stwardnień skórnych w odciski.Warto również stosować plastry do przycinania, które chronią narażone na otarcia punkty na stopie.
 

fot. etcfashionblog.com

Domowe sposoby na nagniotki

Jeżeli chcemy usunąć szpecące stopy nagniotki, możemy zrobić to samodzielnie w domu.

Oto kilka sposobów:
1) Regularne, wielokrotne ścieranie zewnętrznych warstw odcisku za pomocą pumeksu po uprzednim dokładnym wymoczeniu skóry.
2) Szlifowanie stwardniałego naskórka pilnikiem do odcisków ułatwiającym manewry w trudnodostępnych miejscach np. pomiędzy palcami.
3) Wcieranie w miejsce odcisku kremów lanolinowego lub z witaminą A służących stopniowemu rozmiękczaniu odcisków.
4) Stosowanie, na powierzchni twardych nagniotków, produktów zawierających kwas salicylowy o stężeniu 40%. Popularną metodą jest stosowanie specjalnych plastrów i płynów, do usuwania odcisków, z kwasem salicylowym.
5) Noszenie ochronnych plastrów, ze specjalnym otworem dopasowującym się do nagniotka, zabezpieczających przed dalszym ocieraniem odcisków, używanie piankowych separatorów służących rozdzieleniu palców w razie wystąpienia zmiany pomiędzy nimi sprzyjających gojeniu zmian.
6) Dwukrotne w ciągu doby smarowanie nagniotków olejkiem rycynowym aż do całkowitego wysuszenia zmiany.
7) Codzienne stosowanie okładów z cebuli, służących maksymalnemu rozmiękczeniu odcisków, w celu ich łatwego zdjęcia.
Sposób przygotowania: gotować cebulę tak długo, żeby była miękka. Rozgnieść warzywo na miazgę. Otrzymaną papkę nanieść na odcisk. Skórę wokół zmiany posmarować wazeliną. Nałożyć opatrunek i pozostawić go na noc.
8) Codzienne stosowanie przed snem okładów rumianku, w celu zmiękczenia odcisków.

Kiedy do lekarza

Gdy poniżej nagniotka tworzy się zapalona i wypełniona płynem torebka (stan fachowo określany, jako zapalenia torebki maziowej), koniecznie należy udać się z wizytą do lekarza. Fachowej porady lekarskiej powinni zasięgnąć także cukrzycy i osoby z zaburzeniami krążenia, u których pojawiają się nagniotki.

Zdecydowanie łatwiej jest przeciwdziałać powstawianiu nagniotkom aniżeli zwalczać je. Jeśli jednak odcisk już pojawi się należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zmierzające do zlikwidowania narośli. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z powodów zdrowotnych.

Paula Praszkiewicz
Ilość wyświetleń: 8595

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+