Kosmetyka ciała
29 listopad 2012
Są Andrzejki, czas domowych imprez, wypadów w gronie znajomych i oczywiście andrzejkowych wróżb. Z wiekiem potrzeba na wywróżenie imienia swojego partnera, czasu zamążpójścia, czy tego, co przyniesie nam nowy rok trochę spada. Jeżeli chcesz Andrzejkowy wieczór spędzić inaczej niż zwykle, zrobić w tym dniu coś tylko dla siebie, wybierz się do ulubionego salonu urody. Chodź raczej nie powróżycie z Panią kosmetyczką z wosku, możecie za to wykonać niedrogi, ale bardzo skuteczny zabieg parafinowy.
Czym jest parafina?

Parafina jest mieszaniną węglowodorów uzyskiwaną z ropy naftowej, smoły i węgla brunatnego lub syntetycznie. Występuje ona w dwóch postaciach: ciekłej i stałej.

Parafina ciekła (inaczej paraffinum liquidum) jest bezbarwna i bezwonna, nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszcza się natomiast w rozpuszczalnikach organicznych. Stosowana jest m.in. jako dodatek do produktów kosmetycznych np. maseczek na twarz i dekolt, olejków do kąpieli, czy specjalnych płynów do moczenia dłoni i stóp.

Parafina stała, czyli wosk – zwykle jest stosowana w postaci przetworzonej, rozpuszcza się w temp. około 40°C.

Kosmetyczna stała parafina może być bezzapachowa i bezbarwna, jednak na rynku bez trudno można znaleźć parafinę z dodatkiem substancji zapachowych i taką o różnych kolorach.

Czarodziejska moc wosku
 

fot. artclinique.pl

Parafina zawiera wiele naturalnych substancji tłuszczowych. Pokrywa skórę cienkim filmem, który dba o to by nie traciła wilgoci. Ma także działanie natłuszczające i pełni rolę płaszcza ochronnego, zabezpieczającego przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki jej zastosowaniu skóra jest gładka, miękka w dotyku, wpływa także pozytywnie na wygląd paznokci.

Parafina odżywia skórę, przywracaj jej zdrowy wygląd. Opóźnia procesy starzenia się, rozjaśnia przebarwienia i hamuje ich powstawanie. Działa relaksacyjnie i przeciwbólowo, łagodzi również stany zapalne.

Okłady z parafiny pobudzają krążenie krwi, rozszerzają pory ułatwiając tym samym lepsze wchłanianie substancji aktywnych. Zabiegi tego typu polecane są szczególnie w pielęgnacji dłoni, stóp, paznokci i partii skóry z niewielką ilością gruczołów.

Domowy zabieg Andrzejkowy

Parafina jest łatwo dostępna w aptekach i sklepach zielarskich, 100g płynnej parafiny kosztuje około 4-5zł. Zabieg z parafiną, na dłonie czy stopy, można wykonać samodzielnie w domu.

Przed takim parafinowym okładem, najlepiej jest zrobić peeling, a obszar, na którym będziemy wykonywały zabieg posmarować witaminą A+E wyciśniętą z kapsułki.

Następnie parafinę należy podgrzać w naczyniu do około 40-50°C i gdy trochę ostygnie zanurzyć w niej dłonie lub stopy. Wyjąć je, poczekać aż parafina stężeje i ponownie kilka razy wykonać tą czynność.

Tak przygotowany okład można dodatkowo okręcić folią aluminiową bądź ręcznikiem, by dłużej trzymał ciepło.

Po 15-20 min. Okład można zdjąć, a w skórę wetrzeć krem lub balsam z dużą ilością aktywnych składników.

U profesjonalisty

Podobne zabiegi wykonać można profesjonalnie w salonie kosmetycznym.

Warszawski salon Envyday Express Spa poleca regenerująca ciepłą maskę na dłonie (35zł/3min) lub stopy (45zł/3min), jako dodatek do innych zabiegów pielęgnacyjnych np. na twarz.

Łódzkie Namisz Day Spa oferuje z kolei zabieg dla dłoni (45zł) i stóp (35zł) z gorącą parafiną.

Przeciwwskazania

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu należy pamiętać o przeciwwskazaniach.

Parafiny nie powinny stosować osoby na nią uczulone, posiadające otwarte rany, otarcia naskórka, bądź różnego rodzaju choroby skóry i paznokci np. grzybicę. Chorzy na niewydolność układu krążenia nie powinni używać okładów z parafiny na duże powierzchnie ciała.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 5638

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+