Domowe SPA
5 styczeń 2013
Apap, Aspirin, Codipar, Efferalgan, Etopiryna, Ibum, Ibuprom, Nurofen, Pyralgina – już od samego multiwyboru rozbolała cię głowa? Są alternatywne, domowe sposoby uśmierzania bólu, a chemii masz już pod dostatkiem w powietrzu i na talerzu.
Bóle głowy skutecznie przeszkadzają w codziennych zajęciach, nie tylko umysłowych. Jeśli ból pojawia się z jednej strony głowy, a dodatkowo w tej części występują zaburzenia wzroku, to jest to tzw. migrena. Najczęściej cierpią na nią młode kobiety, zwłaszcza przed menstruacją. Przyczyną tego rodzaju bólu są huśtawki hormonalne i podwyższony poziom tyraminy u osób uczulonych na ten związek organiczny. Amina ta występuje w produktach spożywczych takich jak: wino czerwone, sery żółte, czerwone mięso, czekolada, słodzik czy sos sojowy.

Espresso?
Szybką ulgę przynosi wypicie filiżanki czarnej kawy, ale jest to sposób tyle łatwy, co zdradliwy. Kofeina zawarta w kawie powoduje zmniejszenie światła naczyń krwionośnych w mózgu, a co za tym idzie - złagodzenie migreny. Aby sposób nie okazał się zdradliwy i ból nie powrócił ze wzmożoną siłą, trzeba pamiętać o nie przekraczaniu dziennej dawki kofeiny (która wynosi 500mg/3-5 filiżanek dziennie).
Może też pomóc wypicie filiżanki czarnej herbaty lub yerba mate z dodatkiem melisy i rumianku.

Przyprawy
Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że powszechnie używane w kuchni curry ma silne działanie przeciwbólowe. Wystarczy zatem dodać trochę przyprawy do ulubionych, mięsnych potraw, a na pewno poczuje się lepiej nie tylko twój żołądek, ale też głowa.
Imbir dorównuje właściwościom curry. Przyrządź pastę: zetrzyj imbir na tarce, następnie wysmaruj czoło i skronie tłustym kremem, i rozsmaruj imbirową papkę na całej powierzchni. Po 10 minutach zmyj wodą z mydłem.

Zimno i zapach
Ulgę osobom cierpiącym przyniosą też zimne kompresy. Możesz zakupić gotowe, żelowe okłady (które przechowujesz w lodówce) i w razie potrzeby przykładasz do czoła. Cena w zależności od wymiarów produktu waha się od 40-65zł.
 

photo/sakinanaessany.com


Cenny i skuteczny okazał się również olejek lawendowy. Wystarczy nasączyć chusteczkę bawełnianą 4-5 kroplami olejku i wdychać woń kilka minut.

Przy bólach migrenowych pomocny może okazać się sen. I to nie dlatego, że odpoczywasz, ale tym sposobem ograniczasz dostęp światła i drażniących zapachów (a są to czynniki wzmacniające nieprzyjemne objawy).

Pamela Stanisławska-Wieczorek
Ilość wyświetleń: 6400

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+