Zdrowie
24 październik 2013
Rak piersi jest chorobą przewlekłą, zagrażającą życiu, zróżnicowaną pod względem typu i przebiegu. W przypadku leczenie chirurgicznego istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego. Na co zwracać uwagę po operacji?
Zmiany chorobowe przybierają postać od drobnych guzków lub mikrokalcyfikacji (wykrywanych wyłącznie radiologicznie), do dużych, dobrze wyczuwalnych guzków, naciekających i niszczących okoliczne tkanki – te dają przerzuty. Guz nowotworowy może osiągnąć znaczne rozmiary, ale nie powodować bólu ani żadnych dolegliwości.

Amputacja
Podstawową metodą leczenia raka piersi jest usunięcie piersi z pachowymi węzłami chłonnymi – zabieg nazywany mastektomią. Takie postępowanie wpływa niekorzystnie na sprawność kończyny górnej po stronie operowanej i często też powoduje wystąpienie obrzęku limfatycznego.

Przepływ limfy
Obrzęk ten to nic innego jak nadmierne nagromadzenie płynu tkankowego i przewlekłe zapalenie w obrębie ręki (z powodu zmian patologicznych). Tymi zmianami mogą być: usunięcie węzłów chłonnych, przecięcie lub usunięcie naczyń limfatycznych, zmiany bliznowate, napromieniowania bądź zapalenia.

Obrzęk limfatyczny można podzielić na cztery stadia:
W stadium I, utajonym klinicznie, zdolność do transportu limfy jest osłabiona, jednak nie obserwuje się obrzęku tkanek. W tym okresie stwierdza się rozszerzenie naczyń chłonnych i poszerzenie przestrzeni tkankowych.

W stadium II stwierdza się, ustępujący w spoczynku i po uniesieniu kończyny, miękki, zwarty obrzęk. Mimo, iż już występują w nim objawy kliniczne, obrzęk jest jeszcze odwracalny.

W stadium III kończyna jest pogrubiona, a tkanka w badaniu palpacyjnym ma twardszą konsystencję. Stan nie jest odwracalny, jeśli nie podejmie się leczenia. W tej sytuacji nagromadzenie płynu tkankowego staje się przyczyną procesu zwłóknienia i stwardnienia tkanki.

W ostatnim, IV stadium, dochodzi do słoniowacizny kończyny i częstych powikłań w postaci przetok limfatycznych, zrogowaceń oraz grzybic.

expobellezab2b.es


Obrzęki pojawiają się u 10-20% kobiet po całkowitej amputacji piersi. Natomiast zastój chłonki może wystąpić po kilku dniach lub nawet kilku… latach po operacji. Szybka reakcja jest ważna dla stanu zdrowia, aby nie pogorszyć nieleczonego obrzęku.

Noemi Stanisławska, fizjoterapeutka, specjalistka odnowy biologicznej
Ilość wyświetleń: 7291

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+