Odnowa biologiczna
7 sierpień 2013
Fizykoterapia jest jedną z technik medycyny fizykalnej, w której oddziałuje się na organizm w celach terapeutycznych. Czynniki fizykalne są naturalne, jak i wytworzone sztucznie.
Teoria i praktyka
Celem terapeutycznym jest pobudzenie procesów biologicznych, leczenie lub wspomaganie leczenia organizmu. Czynniki naturalne (czyli naturalnie występujące w przyrodzie) to m.in.: promieniowanie słoneczne, borowina, oddziaływania termiczne, hydroterapia, klimatologia.
Te wytworzone sztucznie to różnego rodzaju prądy, pole magnetyczne i elektromagnetyczne, ultradźwięki, termoterapia (krioterapia), światłolecznictwo (podczerwień, ultrafiolet), laseroterapia.

Najpopularniejsze metody
Najczęściej wykorzystywanymi lub najpopularniejszymi zabiegami z zakresu fizykoterapii są te wytworzone sztucznie. Oto kilka z nich:
  • Jonoforeza – zabieg elektryczny, z wykorzystaniem prądu stałego. Za jego pomocą wprowadza się do tkanek cząsteczki (jony) substancji leczniczej.
  • Elektrostymulacja – dzięki wykorzystaniu prądu stałego pobudza się mięśnie do skurczów w celach terapeutycznych. Mięśnie kurczą się w sposób nieco niż fizjologiczny – jest to skurcz bardziej wyizolowany.
  • Galwanizacja – mechanizm wykorzystujący przepływ prądu stałego od jednego do drugiego bieguna. Taki przepływ przez tkankę powoduje zmianę pobudliwości mięśni i nerwów, oraz przemieszczanie się jonów.
  • Ultradźwięki – są to drgania mechaniczne o częstotliwościach niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Aparatura przenosi te drgania na ciało pacienta, które tam przekształcane są na energię cieplną, elektryczną czy chemiczną.
  • Krioterapia – miejscowe lub całościowe schłodzenie tkanek poprzez „zimny“ gaz (najczęściej azot). Takie działanie przyczynia się do zmniejszenia obrzęków, działa przeciwzapalnie i przyśpiesza regenerację tkanek zmienionych chorobowo.
  • Laseroterapia – wykorzystuje promieniowanie jakie emitują lasery medyczne. Światło to stymuluje namnażanie komórek i pobudza produkcję kolagenu oraz zmniejsza stany zapalne.
  • Magnetoterapia – poddanie danej okolicy ciała działaniu wielozmiennego pola magnetycznego. Przenika ono w całości przez ciało, przez co pobudza przemieszczanie się jonów i uruchamia terapeutyczne procesy komórkowe.
photo/unitral.pl


W zależności od stanu zdrowia pacjenta fizjoterapeuta dobiera odpowiednie leczenie, często stosując u niego techniki łączone dla lepszych rezultatów.

Noemi Stanisławska, fizjoterapeutka, specjalistka odnowy biologicznej
Ilość wyświetleń: 3492

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+