Odnowa biologiczna
9 grudzień 2012
Drenaż limfatyczny jest jednym z popularnych działań fizjoterapeutycznych. Jest to specjalny masaż, którego celem jest usprawnienie i stymulacja krążenia limfy oraz zapobieganie i redukcja obrzęków limfatycznych.
Jest wiele przyczyn powstawania zastojów i obrzęków limfatycznych. Pojawiają się one u osób prowadzących siedzący tryb życia, unikających ruchu i źle odżywiających się. Jednak nie tylko niezdrowy tryb życia zaburza cyrkulację limfy w organizmie. Takie obrzęki pojawiają się również po zabiegach chirurgicznych i onkologicznych.

Dlatego masaż ten stosowany jest do:
  • Redukcji obrzęków po mastektomii, kwadrantektomii
  • Redukcji obrzęków po urazach i stanach zapalnych
  • Przyśpieszenia absorbcji siniaków i krwiaków
  • Rewitalizacji po zabiegach chirurgii plastycznej (lifting twarzy, liposukcja, plastyka powłok brzusznych, korekta biustu)
Drenaż limfatyczny stosowany jest również w celach kosmetycznych i relaksacyjnych:
  • Jako rekonwalescencja poporodowa
  • Oczyszczenie i stymulacja skóry twarzy i ciała podczas zabiegów kosmetycznych
  • Usuwanie obrzęków pod oczami
  • Pomoc w zwalczaniu cellulitu
  • Wspomaganie odchudzania, modelowania ciała poprzez usuwanie toksyn z organizmu
  • Poprawa elastyczności tkanki podskórnej
  • Przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu się skóry

Efektem stosowania drenażu jest poprawa przemiany materii, pobudzenie produkcji limfocytów, transport wody i soli mineralnych do komórek, to wszystko prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków. W ten sposób drenaż oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia jego odporność.
 

fot. getbodylase.com

W celach rehabilitacyjnych manualny drenaż limfatyczny powinien wykonywać wykwalifikowany fizjoterapeuta, a w celach kosmetycznych odpowiednio przeszkolona kosmetyczka. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że oprócz pożądanych rezultatów będzie on dla nas bezpieczny. Na rynku istnieją specjalne urządzenia do drenażu mające podobne działanie jak masaż manualny. Są to rękawy pneumatyczne, urządzenia BOA, maszyny do masażu próżniowego, a nawet najprostrze bańki chińskie.

Domowy masaż

Delikatny drenaż limfatyczny lub jego elementy można wykonać samemu w domu. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Musi być on delikatny, płynny, a ruchy muszą mieć charakter pulsacyjny. Tempo masażu musi być bardzo wolne, około 10-15 ruchów na minutę.

Masaż rozpoczynamy od węzłów chłonnych, udrożnienia większych pni limfatycznych i stopniowo przesuwamy się na obwód przepychając chłonkę z obwodu w kierunku węzłów chłonnych. Podczas masażu układamy masowaną okolicę tak, aby ułatwiała odpływ chłonki, również grawitacyjny. Zabiegi mogą odbywać się codziennie, a nawet do kilku razy dziennie, pod warunkiem, że masaż będzie delikatny i nie będzie prowadził do zbytniego rozgrzania tkanki.

Noemi Stanisławska, fizjoterapeutka
Ilość wyświetleń: 4997

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+