Zabiegi
16 kwiecień 2013
Narzekasz, że twój nos nie jest idealny, to twój największy kompleks, z którym zmagasz się od lat. Zastanawiasz się nad korekcją tego defektu - czy wiesz jednak wystarczająco na ten temat? Dowiedz się wszystkiego krok po kroku …
Każdego roku około 500 000 osób, chcących poprawić kształt swojego nosa, udaje się na konsultację z chirurgiem plastykiem. Od czego zależy wygląd naszego nosa? Jest on zwykle efektem dziedziczności, zdarza się, że jego kształt zmienia się razem z wiekiem lub, są i takie przypadki, że ulega on urazowi w wyniku wypadku. Nos nadaje twarzy określony charakter, może wyostrzać jej rysy lub totalnie je złagodzić. Ponadto tego typu operacja może zniwelować problemy związane z oddychaniem – niedrożnością nosa.

Przygotowanie do operacji
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu operacji obowiązkowe jest dokładne zbadanie nosa i otaczających go struktur twarzy. Istotna jest bowiem jego równowaga i harmonia jego proporcji. Lekarz zwraca również uwagę na grubość skóry nosa. Umiarkowana grubość skóry dobrze dopasowuje się do zmodyfikowanych w trakcie zabiegu kości i chrząstek. Zdarza się, że należy wykonać rentgen nosa i zatok przynosowych albo udać się także na konsultację laryngologiczną.

Krok po kroku:
  • 2 tygodnie przed zabiegiem zrezygnuj z palenia papierosów i odstaw leki upośledzające krzepnięcie krwi
  • W dniu zabiegu nic nie jedz, nie możesz również mieć menstruacji
  • Tego samego dnia udasz się na konsultację z anestezjologiem. W trakcie tego spotkania zostanie omówiony rodzaj znieczulenia lub narkozy
  • Przed samym zabiegiem zostaniesz zaproszona do gabinetu chirurga plastyka, by ponownie omówić przebieg i cel zabiegu, a następnie zostaniesz poproszona o podpisanie zgody na przeprowadzenie operacji (do dokumentu zostaną dołączone zdjęcia, byś później mogła porównać je z efektem końcowym)

Przebieg operacji
Zazwyczaj wykonuje się cięcia wewnątrz nosa, by nie pozostawić blizn na skórze, ale np. gdy koryguje się czubek nosa nie jest to możliwe i trzeba zastosować niewielkie dodatkowe nacięcie na skórze słupka nosa. Operacja trwa zwykle 1,5-2 godziny. Ostatnim jej etapem jest zszycie ran, założenie opatrunku z użyciem plastra, ostatnim etapem jest unieruchomienie gipsowe. W środku nosa pozostawia się setony (sączek z gazy opatrunkowej). Zabieg korekcji przegrody nosowej spowodowanej upośledzeniem drożności nosa i problemów z oddychaniem jest znacznie krótszy i nie wymaga założenia opatrunku, a tylko aplikacji setonów.

photo/plasticsurgery.org

Rekonwalescencja
Pacjent pozostaje w klinice jeszcze dzień po operacji. Zaleca się pójście na 2-tygodniowy urlop. Klinikę opuścisz w gipsie, najprawdopodobniej z licznymi siniakami. Setony usuwane są przeważnie drugiego dnia po operacji, natomiast szwy – piątego. Gips zdejmuje między 8-10 dniem od operacji. W tym czasie powinny zniknąć zasinienia, nos cały czas będzie obrzęknięty, ale jedynie delikatnie. Na finalny efekt trzeba będzie nieco dużej poczekać, bo aż 12 miesięcy. Im grubsza skóra, tym dłuższe gojenie. Pierwsza wizyta kontrolna, jeżeli pacjent nie widzi dodatkowej potrzeby widzenia się z lekarzem, następuje 6 miesięcy po zabiegu. Z reguły jest ona ostatnią. Jeżeli chirurg plastyk ma pewne wątpliwości, co do ostatecznego rezultatu, zaprosi cię na kolejną wizytę kontrolną dopiero za rok. Poprawki korekcji nosa zdarzają się bardzo rzadko – a mianowicie w około 5% przypadków.

Wiele również zależy od odpowiedniej kwalifikacji na zabieg – chirurg plastyk, godny polecenia, i specjalista w swoim fachu, z pewnością odradzi ci operację nosa, jeżeli będzie miał, choćby minimalne wahania, co do jej przebiegu i ostatecznego efektu.

Jarosława Wylotek
Ilość wyświetleń: 5056

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+