Zdrowie
24 wrzesień 2013
Młode kobiety często nie zdają sobie sprawy jak ważne są badania profilaktyczne. Myślą, że ten problem ich nie dotyczy, że nie zachorują, bo przecież to jeszcze nie czas, nie ten wiek. Uważają, że chorują tylko starsze osoby. To nieprawda.
Niestety kobiety nie dbają o swoje zdrowie, a kiedy już decydują się na badanie, często jest za późno. Dlatego tak ważne są badania cytologiczne już w młodości.

Polki błędnie myślą, że rak to choroba genetyczna. Nic bardziej mylnego. Rak szyjki macicy może dotknąć każdej kobiety, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem (od 30 roku). Najczęściej chorują osoby, które nie badały się regularnie. Choroba ta rozwija się od 5 do 12 lat. W tym czasie za pomocą badań cytologicznych możemy go wykryć.

Winny wirus
W większość przypadków za raka szyjki macicy odpowiada „działanie” wirusów brodawczaka ludzkiego HPV przenoszonych podczas intymnego zbliżenia. Z badań wynika, że 75% kobiet jest lub będzie nim zakażona. W Polsce dostępna jest już szczepionka, która chroni właśnie przed skutkami ubocznymi wirusa. Najlepiej podać ją młodym kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.

W gabinecie lekarza
Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, robi się to specjalną szczoteczką. Najlepiej je wykonać w pierwszej połowie cyklu. Wymaz pobiera lekarz ginekolog lub przeszkolona położna. Na wyki czeka się od 2 do 3 tyg. W przypadku złego wyniku lekarz dzwoni do pacjentki i ją informuje jednocześnie zapraszając na wizytę.

photo/kobiecesprawy.pl


Jeśli regularnie się badamy to istniej duże prawdopodobieństwo, że gdyby został u nas zdiagnozowany to będzie on uleczalny. W późniejszej fazie natomiast może okazać się, że jest już za późno.

Nie ma, co się wstydzić i odwlekać tego badania. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.

Justyna Waśkowicz
Ilość wyświetleń: 3774

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+