Kosmetykopedia
4 marzec 2014
Kofeina. Znana, powszechna substancja, czym tak naprawdę jest? Kofeina jest alkaloidem ksantynowym, który występuje w roślinach z ponad 63 gatunków. Jej źródłem są liście herbaty, nasiona kawy i kakaowca, owoce guarany, orzeszki kola. Zawierają ją napoje, preparaty energetyzujące, a także kosmetyki.
Kofeina jest obecnie bardzo modna i znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, medycynie oraz jako suplementy poprawiające sprawność umysłową oraz wspomagacze odchudzania. Coraz częściej obecna w kremach: do ciała, twarzy, pod oczy, balsamach, mleczkach, peelingach a także w napojach energetycznych oraz tabletkach (poprawia sprawność umysłową poprzez znoszenie uczucia zmęczenia oraz zwiększanie uwagi i koncentracji).

Na cellulit 
Kofeina jest to związek zaliczany do grupy alkaloidów purynowych. Usuwa toksyny, poprawia mikrokrążenie w tkankach skóry i zapobiega powstawaniu obrzęków. Ma właściwości ujędrniające i uelastyczniając i wygładzające skórę. Poprzez drenaż tkanek działa wyszczuplająco i detoksykująco oraz zapobiega stanom zapalnym. Przyspiesza także proces lipolizy - rozkładu trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, popularnie zwanym procesem spalania tłuszczu. Z tego też powodu stosowana jest w dużym stopniu w preparatach antycellulitowych i wyszczuplających (peelingach, maskach, balsamach, masłach i kremach i środkach doustnych). Dodatkowo, wywołując pobudzenie i poprawiając samopoczucie, poprawia nastrój osób stosujących rygorystyczne diety. W dużych dawkach (powyżej 300 mg/dobę) kofeina działa termogenicznie, co ułatwia spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego.
Np. Lirene, Balsam ujędrniająco-brązujący Caffe Latte, zawiera zieloną kawę: 250ml/14 zł,
Soraya, Summer Slim - balsam do ciała ujędrniający z białą herbatą i kofeiną: 200ml/20zł.



Działanie przeciwzmarszczkowe
Kawa także zawiera związki polifenolowe, wśród których najważniejszym przedstawicielem polifenoli jest kwas chlorogenowy. Zapobiega on uszkodzeniom DNA i opóźnia proces rozkładu witaminy C. Dlatego też wyciąg z kawy dodawany jest do żeli pod oczy i kremów do cery dojrzałej. Nie tylko przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, ale także zwalcza i wygładza już istniejące niedoskonałości skóry.
Np. Organic Shop Jedwabna kawa - odmładzająca maska do twarzy 75ml/15zł

Pod oczy
Pomaga zmniejszyć pieczenie, obkurcza drobne naczynia krwionośne (dzięki czemu obrzęk maleje, a cienie stają się mniej widoczne).
Np. Garnier, NutriDermist, Kofeinowy roll-on pod oczy przeciw opuchnięciom i cieniom: 15ml/30zł

Do opalania
Herbaciany ekstrakt ma zdolność do stymulacji syntezy melaniny, dzięki czemu jest popularnym składnikiem kremów samoopalających. Natomiast kompresy z dodatkiem naparu herbacianego łagodzą stany zapalne po oparzeniach słonecznych. Kofeina w preparatach do włosów Teina wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu, a jej napar zmieszamy z henną nada naszej fryzurze złocistą barwę.

Kofeina kryje się w wielu substancjach i preparatach. Zarówno w gastronomii jak i kosmetyce znana jest także jako teina, guaranina czy mateina. Zawarta w kosmetykach wpływa pozytywnie na nasze ciało, twarz, włosy, podnosząc naszą urodę do najwyższej rangi bez podnoszenia ciśnienia.

Ewelina Łabuzek
Ilość wyświetleń: 7669

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+