Kosmetyka ciała
6 grudzień 2014
Decydują się na zmianę lub odświeżenie koloru włosów, zwykle wiemy na jaki rodzaj koloryzacji jesteśmy zdecydowane. W dzisiejszych czasach dostępne są różne preparaty do farbowania, takie jak szampony koloryzujące, farby, kremy, pianki, żele koloryzujące itp. Jedne z nich zawierają okryty złą sławą amoniak, a drugie są bez jego zawartości.
Na sklepowych półkach widnieje wiele środków produktów do koloryzacji włosów bez amoniaku. Czy brak obecności tej substancji korzystnie wpływa na stan naszej czupryny? Czy któraś z nas zastanawiała się kiedyś, czym producenci farb do włosów dodają zastępują amoniak? Czy faktycznie zawartość amoniaku tak bardzo wyniszcza nasze włosy. Oto kilka faktów i mitów na ten temat.

Amoniak – dobro czy zło?
O co chodzi z tym amoniakiem? W farbach potrzebne są składniki, które umożliwią ich działanie – utrwalające i pozwalające zagnieździć się nowemu pigmentowi do środka włosa. Właśnie takie działanie ma amoniak. Czyli każda farba koloryzująca musi zawierać nośnik utrwalenia. Dlatego też niezbędna jest jakakolwiek substancja, mająca właściwości podobne do amoniaku.

Mit 1: Farba bez amoniaku ma inne działanie – producenci zapewniają, że farby nie zawierające amoniaku pielęgnują włosy i wzmacniają strukturę włosa
Fakt 1: Nie ma znaczenia, czy farba zawiera amoniak czy nie – w obu przypadkach reakcje w procesie farbowania są takie same. Farba nieposiadająca w składzie tej substancji zastąpiona została inną, która ma podobne działanie do amoniaku. Najczęściej jest to monoetyloamina(MEA), która nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych.

photo/jo-baz.com.au


Mit 2: Farby nie posiadające amoniaku w składzie są łagodniejsze - bardziej łagodne dla włosów i skóry głowy, nie niszczą ich, nie podrażniają i nie uczulają.
Fakt 2: Farby zawierające monoetyloaminę są praktycznie brak zapachu i nie podrażnianie skóry głowy. Mimo to, że nie czuć zapachu, to wcale nie znaczy, że nie ulatniają się żadne szkodliwe dla zdrowia substancje lotne. Farba bez amoniaku nie ma specyficznego i nieprzyjemnego zapachu, który podrażniają układ oddechowy i skórę. Dlatego trudniej jest ją usunąć (zmyć) z włosów po farbowaniu, co może powodować długotrwałe narażanie ich na podrażnienia. Skutki stosowania farb bez amoniaku mogą być zatem takie same, jakie daje amoniak, tylko rozciągnięte w czasie.

photo/madameshimmery.blogspot.com


Mit 3: Amoniak jest szkodliwy dla zdrowia - Amoniak wnika przez skórę i z krwiobiegiem dostaje się do ustroju, dlatego kobiety w ciąży nie mogą farbować włosów
Fakt 3: Sama substancja jaką jest amoniak, jest szkodliwa i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Zapach i opary amoniaku mogą być na dłuższą metę szkodliwe. W towarzystwie ginekologicznym istnieje przekonanie, że kobiety w ciąży powinne wstrzymać się z farbowaniem włosów aż do momentu rozwiązania. To przekonanie nigdy nie zostało udowodnione naukowo. Jednak faktycznie niekorzystny wpływ na płód może mieć wdychanie oparów amoniaku, ale nie podczas jednorazowego farbowania włosów. Na pewno intensywny zapach amoniaku może powodować mdłości u ciężarnej, podrażniać wrażliwą skórę, ale nie stwierdzono żadnych właściwości teratogennych. Ze względu na inne negatywne właściwości farb koloryzujących, każda kobieta w ciąży powinna uważnie wybierać preparat do farbowania włosów.

photo/trendyhairstyle.com


Klaudia Kwiatkowska
Ilość wyświetleń: 4383

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+