Baby SPA
2 luty 2013
Zdrowa żywność, poszanowanie przyrody, rozwój świadomości ekologicznej… Takie skojarzenia nasuwają nam się, gdy słyszymy o ekoprzedszkolach. Jednak czy odnośnie każdej placówki edukacyjnej, która ma w nazwie przedrostek „eko” są one słuszne?
Od kilku lat obserwujemy tzw. ekoboom. Wszystkie produkty wzięto pod lupę i zaczęło się weryfikowanie czy coś jest lub nie eko. Niezależnie od branży, przedrostek „eko” stał się wyznacznikiem wysokiej jakości i wartości. Jako świadomi rodzice pragniemy, aby nasze pociechy otrzymywały to, co najlepsze i dlatego dla ich dobrego rozwoju możemy się zdecydować na wybór tzw. ekoprzedszkola. Jednak zanim maluchy trafią do danej placówki, warto sprawdzić, czym te ekologiczne instytucje oświatowe różnią się od pozostałych.

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, a ich naturalna wrażliwość sprawia, iż warto od tego momentu rozpocząć z nimi edukację ekologiczną. Maluchy swą wiedzę o współczesnym świecie, poza rodzinnym domem, w dużej mierze zdobywają właśnie w ośrodkach oświatowych. Dlatego celem ekoprzedszkola powinno być przekazanie dziecku umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych dotyczących działania na rzecz ochrony środowiska i jego kształtowania.

photo/vetncare.com


Na co zatem warto zwrócić uwagę szukając dla naszej pociechy odpowiedniego ekologicznego miejsca wczesnej edukacji?
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dana placówka włącza się w projekt zdrowyprzedszkolak.org, którego celem jest poprawa jakości odżywiania dzieci przedszkolnych oraz poszerzenie świadomości w zakresie naturalnego odżywiania. Poza tym ważna jest lokalizacja danej instytucji. Taka placówka powinna znajdować się na posesji z obszernym ogrodem i w dużej odległości od ruchliwych ulic. W ogrodach dzieci same mogą siać, sadzić oraz pielęgnować warzywa. Maluchy z dumą i apetytem zjadają dojrzałe już rośliny, zdając sobie sprawę z faktu, iż same je wyhodowały. Ekoprzedszkola powinny kształtować świadomość ekologiczną poprzez zajęcia przyrodnicze w terenie, segregację śmieci, umieszczanie pojemników na zużyte baterie, zakup ekologicznych mebli oraz drewnianych zabawek. Ważne jest, aby były prowadzone w nich zajęcia, które uzmysłowią dzieciom, jakie istnieją zagrożenia dla naszej planety i jak mogą im zapobiegać. Istotne jest także, aby w danym ośrodku były, zwierzęta, którymi maluchy mogą się opiekować, gdyż uczą się obowiązku i tego jak funkcjonuje przyroda.

Niestety nie każde przedszkole, które posiada w nazwie przedrostek „eko”, spełnia wszystkie te kryteria. Dlatego zanim zdecydujemy się na daną placówkę, warto dokładnie sprawdzić, jak jest przez nią definiowany termin „ekologia” i czy właśnie tego szukamy dla naszych pociech.

Anna Pasternak
Ilość wyświetleń: 3697

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+