Domowe SPA

17 grudzień 2012
Wizyta w drogerii po zwykłą odżywkę może przyprawić o zawrót, czy nawet ból głowy. Produktów do pielęgnacji włosów jest bowiem mnóstwo
od szamponów, po maseczki, odżywki, płukanki, na różnego rodzaju serum kończąc. By odpowiednio dbać o włosy nie musimy zaraz kupować wszystkich kosmetyków, które sprytnie w nasze ręce podsuwają nam ich producenci. Wystarczy poszperać w kuchni, czy domowej apteczce, by samemu stworzyć produkty odpowiednie do pielęgnacji naszych włosów.
Oczywiście, jak we wszystkim, również w dbaniu o włosy domowymi sposobami najważniejsza jest systematyczność. Zastosowanie samodzielnie wykonanej maseczki raz, czy dwa razy w tygodniu pozwoli nam odpowiednio zadbać o to, by były one zdrowe i piękne.
Maseczki dla włosów suchych i zniszczonych:
Maseczki dla włosów słabych, zniszczonych (z rozdwajającymi się końcówkami):
Anna Pytel, chemik
Maseczki dla włosów suchych i zniszczonych:
- z awokado – miąższ z awokado, dwie łyżki oliwy z oliwek (lub oleju arganowego) i żółtko należy dokładnie wymieszać. Po umyciu głowy nałożyć maseczkę na włosy na ok. 30 minut, przykryć ją folią i zawinąć włosy w turban, po upływie wskazanego czasu maseczkę spłukać zimną woda.
- z awokado (wersji druga) – aby wykonać tego typu maseczkę postępujemy według w/w schematu z tym, że miąższ z awokado rozgniatamy z kilkoma łyżkami gęstej śmietany.
- z jogurtu – do maseczki jogurtowej najlepiej jest użyć jogurtu typu greckiego - ze względu na gęstą konsystencję, rozprowadzamy go po włosach i pozostawiamy na ok. 30 minut, następnie myjemy.
- z jogurtu naturalnego – jogurt wymieszać z jajkiem, nałożyć na włosy na około 10 minut, potem dobrze spłukać.
- z soku z cytryny - ta bardzo prosta maseczka polega na wtarciu we włosy i skórę głowy soku świeżo wyciśniętego z dwóch – trzech (w zależności od długości włosów) cytryn i pozostawieniu go na 10-20 minut. Maseczka spowoduje zachować czystą i świeżą skórę głowy oraz zapobiegnie występowaniu stanów zapalnych.
- drożdżowa – kostkę drożdży spożywczych należy wymieszać ze szklanką mleka i nałożyć tak wykonaną papkę na włosy na około 30 minut, następnie dokładnie spłukać i umyć włosy najlepiej odpowiednim do potrzeb skóry szamponem.
Maseczki dla włosów słabych, zniszczonych (z rozdwajającymi się końcówkami):
- wzmacniająca z chmielu – ¼ szklanki jasnego piwa należy zmieszać z żółtkiem, papkę nałożyć na wilgotne włosy i spłukać po ok.15 minutach.
- odżywcza (z wykorzystaniem kosmetycznej nafty) – żółtko, sok z połowy cytryny, łyżkę olejku kokosowego (arganowego, bądź oliwy z oliwek) zmieszać z łyżką nafty kosmetycznej, po nałożeniu i wtarciu we włosy spłukać po 15-20 minutach.
- dla włosów wypadających (z oleju rycynowego) – łyżkę oleju rycynowego i 2 łyżki nafty kosmetycznej zmieszać z żółtkiem i sokiem z połowy cytryny. Tak wykonaną papkę nałożyć na włosy na ok. 30minut, dla lepszego efektu przykryć je folią i zawinąć w turban. Maseczki na określone problemy włosów:
- przywracająca blask (z miodu) – jogurt naturalny wymieszać z jajkiem i kilkoma łyżkami miodu. Na włosach powinna być trzymana ok.15 minut (najlepiej pod turbanem), a następnie spłukana ciepłą woda.
- nawilżająca (z majonezu) – kilka łyżek zwykłego majonezu (nie używać majonezu typu light) wymieszać z oliwą z oliwek i żółtkiem. Nałożyć na włosy i wmasować w skórę głowy, trzymać ok. 20 minut, następnie obficie spłukać wodą.
- przeciwko „puszeniu się” włosów – kilka łyżek siemienia lnianego zagotować w niewielkiej ilości wody, następnie odcedzić nasiona, a lepką oleistą pozostałość nałożyć na włosy. Po 5-10 minutach spłukać je obficie wodą.
- przeciwłupieżowa (z zielonej glinki) - ma właściwości antyseptyczne, odżywcze i reguluje pH skóry głowy. Glinkę rozcieramy z niewielką ilością wody i na ok.15 minut przed właściwym myciem nakładamy na włosy.
Anna Pytel, chemik
Ilość wyświetleń: 4953
Polecane hotele
Powiązane artykuły