Dermatologia estetyczna
26 listopad 2012
Nowoczesne gabinety SPA, salony kosmetyczne i studia piękności mają w swojej ofercie bogatą gamę zabiegów wykonywanych za pomogą różnych zaawansowanych urządzeń. Ich nazwy mogą brzmieć odstraszająco i kojarzyć się raczej z placówką badawczą niż z miejscem, w którym można zadbać o ciało czy twarz. Jednak to właśnie te nowoczesne metody dają najlepsze efekty.
RF – fale radiowe dla stymulacji kolagenu i redukcji zmarszczek

Urządzenia wyposażone w moduł częstotliwości radiowej RF umożliwiają wykonanie całkowicie nieinwazyjnych i bezpiecznych zabiegów oddziałujących na powierzchniowe warstwy skóry. Efekt działania fal radiowych wysokiej częstotliwości jest oparty o wykorzystanie różnic w rezystancji elektrycznej warstw skóry. Dzięki temu nagrzewają się one nierównomiernie, a ciepło wywołuje różne, dowiedzione badaniami klinicznymi efekty, m.in. kurczenie się gruczołów łojowych, modelowanie struktur skórnych, wzmacnianie włókien kolagenowych i tworzenie się nowych.

Dzięki falom radiowym można ujędrnić skórę twarzy oraz usunąć płytkie zmarszczki.

 

Urządzenie do odmładzania skóry za pomocą fal radiowych
fot. daeyangmed.trustpass.alibaba.com

IR – podczerwień dla jędrnej skóry twarzy i dekoltu

W medycynie zabiegi z wykorzystaniem podczerwieni oznaczają terapeutyczną aplikację światła podczerwonego, które penetruje skórę docierając do tkanki łącznej w skórze, a także do powierzchniowych naczyń krwionośnych. Światło jest w dużym stopniu absorbowane przez wodę wchodzącą w skład skóry oraz przez krew w naczyniach krwionośnych. Wyprodukowane ciepło powoduje ujędrnianie tkanki łącznej oraz stymulację procesów odnowy. Światło podczerwone jest używane do zabiegów ujędrniania i redukcji zmarszczek w obrębie twarzy i dekoltu oraz w celu poprawy ogólnego wyglądu skóry. Zależnie od głębokości penetracji, jaką oferuje dane urządzenie, efektem zabiegu może być także widoczne ujędrnienie luźnej i nierównej skóry, będące efektem koagulacji tkanki miękkiej.

US – odżywcze i stymulujące ultradźwięki

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwości zbyt wysokiej, aby usłyszał je człowiek. Urządzenia ultradźwiękowe są stosowane w fizjoterapii od wielu lat, a zależnie od częstotliwości mogą one oddziaływać na górne lub głębokie warstwy skóry, dając kompleksowy efekt, składający się z oddziaływania mechanicznego, termicznego oraz biochemicznego.

Efekt mechaniczny związany jest z wibracją i podciśnieniem powodującym mikromasaż w polu ultradźwiękowym w skórze, który stymuluje przepływ krwi oraz metabolizm komórkowy.

Efekt termiczny powstaje wraz z ciepłem wytwarzanym przez mikromasaż, zaś efekt biochemiczny wywołany jest na zasadzie synergii przez dwa wcześniejsze efekty. Poprawia się przepuszczalność błon komórkowych, komórki są lepiej dotlenione i odżywione, następuje stymulacja do tworzenia nowego kolagenu, skóra jest jędrniejsza, poprawia się przepływ limfy.

Ultradźwięki stosowane są w zabiegach redukcji niewielkich zmarszczek oraz ujędrniania tkanki łącznej wraz z ujędrnianiem skóry.

Peeling wodny źródłem młodości

Jednym z nowych rodzajów zabiegów odmładzających są zabiegu peelingu mechanicznego za pomocą mikroskopijnych kropel płynu – roztworu soli fizjologicznej emitowanych za pomocą głowicy. Bez użycia żadnych substancji chemicznych powierzchniowa warstwa skóry jest delikatnie usuwana, a jednocześnie skóra jest nawilżana.
Zastosowanie roztworu soli fizjologicznej ma znaczenie ochronne, przeciwdziałając reakcji alergicznej. Zabieg poza peelingiem powierzchniowym masuje, spłyca drobne zmarszczki i aplikuje skórze drenaż limfatyczny. Ponadto zamiast soli fizjologicznej można zastosować do takiego zabiegu inne produkty do pielęgnacji skóry, dopuszczone przez producenta urządzenia, np. zawierające kwas hialuronowy. Docierając do głębszych warstw skóry odżywią ją i wygładzą, przygotowując do kolejnych zabiegów.

Taki peeling jest doskonałym przygotowaniem do zabiegu z wykorzystaniem częstotliwości radiowej, gdyż dzięki usunięciu suchej warstwy powierzchniowej skóry oraz równomiernemu nawilżeniu, będzie on bardziej efektywny.

IPL - impulsy świetlne przeciwko niedoskonałościom

Urządzenia zawierające moduły IPL działają w oparciu o mechanizm selektywnej absorpcji emitowanego światła przez naturalne chromofory obecne w skórze, takie jak melanina, hemoglobina czy woda. Chromofory te są „namierzane” dzięki odpowiednio dobranym ustawieniom podczas zabiegu.

Za pomocą zabiegu IPL można pozbyć się np. niechcianego owłosienia na twarzy (celem jest melanina obecna w mieszku włosowym), „pajączków” lub innych zmian naczyniowych oraz przebarwień (celem będzie w tym przypadku hemoglobina w naczyniu krwionośnym lub melanina w przebarwieniu), a także trądziku (tutaj celem impulsów świetlnych jest bakteria wywołująca chorobę).

Wyżej opisane urządzenia i zabiegi to jedynie niewielki wycinek z obszernej gamy obecnie dostępnych na rynku. Większość z nich jest oferowana w ramach terapii kombinowanych – zabiegi RF bardzo często łączy się z zabiegami IPL i zabiegami laserowymi, które nie zostały omówione ze względu na największą inwazyjność i najmniejszą innowacyjność. Z pewnością można oczekiwać kolejnych bezpiecznych i maksymalnie komfortowych zabiegów wykorzystujących nowe technologie, z pomocą których walka o piękną i zdrową skórę twarzy będzie coraz bardziej efektywna.

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Ilość wyświetleń: 4641

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+