Eko
7 październik 2012
Zużyte butelki, folie i gazety dla większości to tylko śmieci, dla niektórych to materiał do tworzenia eko-gadżetów i mebli. Recycle, to nowy trend w projektowaniu, który wśród polskich designerów robi się co raz popularniejszy. Pamiętajmy, że to co dla jednych jest śmieciem, dla innych może być skarbem.
Ekologiczny design to trend, który przez ostatnie lata króluje wśród projektantów. Używanie materiałów pochodzących z recycligu, poliestrowych włókien i tworzyw powstałych po przetworzeniu butelek PET, albo kartonu wytworzonego z gazet, przestało dziwić, stało się wręcz pożądane przez projektantów i klientów. Niedawno pojawił się dwa nowe trendy w eko-designie, recycling i upcycling. Te dwa trendy opierają się na zasadzie 3-R „reduce, reuse, recycle”, czyli zmniejszaj, używaj ponownie, przetwarzaj.
 
Projektowanie 3-R

Recycling przedmiotów, polega na wykorzystaniu „śmieci” do stworzenia czegoś nowego, najczęściej wykorzystywane są do tego śmieci szklane, plastikowe i papierowe.
 
Upcycling, to odnawianie starych przedmiotów i nadawanie im nowej funkcji. Bardzo często można spotkać ciekawe gadżety, zrobione np. z płyt winylowych, albo starych mebli. Wszystko, co jest stare, zepsute, albo bezużyteczne może zostać przerobione i używane do innych celów.
 
Młodzi, polscy projektanci bardzo chętnie tworzą rzeczy spełniające kryteria eko-designu. Zaskakujące projekty, zrobione z przetworzonych śmieci zaskakują i skłaniają do refleksji nad tym, czy może my, nie moglibyśmy zrobić czegoś użytecznego z naszych śmieci.
 
Foliowe szaleństwo

Projektantka ubrań, biżuterii i domowego wyposażenia, wielbicielka nurtu trashion (czyli mody z recyclingu) Patka Smirnow znalazła genialny sposób na rozwiązanie problemu nadmiaru foliowych toreb w domu. Jej projekt PUFF zrobiony jest w całości z foliowych jednorazówek, które możemy dostać w każdym sklepie. Siedzisko ma średnicę 2,5 metra, jest miękkie i wygodne, można je myć i delikatnie odkurzać, a jeżeli nam się znudzi, wystarczy włożyć je do śmietnika przeznaczonego na plastikowe odpady.
 
PUFF by Patka Smirnow
fot. patkasmirnow.blogspot.com
 
PUFF dostępny jest w sklepie internetowym ekomateria.pl lub bezpośrednio u projektantki, wtedy można zamówić PUFF-a w dowolnym rozmiarze.
 
Gazetowe plecenie

Młoda projektantka, MakkireQu kocha pleść, plecie z gazet, folii, szmatek i sznurków. MakkireQu, a właściwie Magdalena Godawa, potrafi wypleść wszystko od koszyka lub pudełka, przez biżuterię, po torebki i meble. Z gazet tworzy papierowe ruloniki, które przypominają wiklinę i zaplata je tak samo, jak plecie się wiklinowe przedmioty. Nie dość, że tworzy i sprzedaje swoją twórczość, to jeszcze prowadzi kursy gazetowego zaplatania.
 

Kosz by makkireQu
fot. makkirequ.blogspot.pl

Jej projekty można kupić w wielu sklepach internetowych z eko-designem, a całą jej działalność możemy śledzić na blogu makkirequ.blogspot.com.
 
Eko, znaczy oszczędnie

Moda na ekologiczny, recycle design bardzo prężnie rozwija się zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, którzy tworzą swoje projekty, najpierw dla siebie, a później często zaczynają dzielić się swoimi pasjami i dziełami z innymi w Internecie.
 
Co raz popularniejsze stają się kursy eko-rękodzieła i recycling designu, dla wielu ludzi ten sposób przetwarzania śmieci stał się stylem życia i źródłem utrzymania. Dzięki takim akcjom, wiele osób mogło zobaczyć, że design nie jest zarezerwowany tylko dla ludzi bogatych i każdy z nas może zostać projektantem.
 
Jednocześnie robienie biżuterii z gazet, wazonów z butelek, lub konewek z PET-ów uświadamia ludziom, że ekologia to nie tylko energooszczędne żarówki i segregacja śmieci, ekologia to także oszczędzanie pieniędzy i zasobów. Patrząc na projekty recycle designerów, możemy uświadomić sobie jak dużo użytecznych rzeczy wyrzucamy i jak wiele nowych, niepotrzebnych przedmiotów kupujemy.
Ilość wyświetleń: 5834

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+