Fitness
22 listopad 2012
Fittnes cluby wyrastają, jak grzyby po deszczu. Ich oferta jest bogata i bardzo różnorodna, tak by każdy znalazł w nich coś dla siebie. Panie głównie decydują się na zajęcia aerobowe, nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej, wspomagające walkę z dodatkowymi kilogramami. Jest jednak wiele osób, które nie muszą się odchudzać, polepszać silnie swojej kondycji, a chciałby mieść smuklejsze, zgrabniejsze ciało. Dla takich osób idealną odskocznią od katorżniczych ćwiczeń jest pilates
W Stanach Zjednoczonych pilates zyskał na popularności dzięki aktorkom i piosenkarkom, których zdjęcia, zrobione podczas wychodzenia z treningu, zdobią okładki gazet. W Polsce, od kilku lat, też zauważamy ten trend.

Ćwiczenia pilates, niejako przypominające ćwiczenia korekcyjne znane ze szkoły podstawowej, zapewniają smukłą sylwetkę, płaski brzuch, dobre samopoczucie i lepsze poznanie własnego ciała.

Technikę tą stworzył, urodzony w 1883 roku, Joseph Pilates. Był on bardzo wątłym i chorowitym dzieckiem. Swoją fizyczną słabość starał się pokonać wykonując różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Lata mijały, a on wciąż udoskonalał swoją technikę.

Początkowo ćwiczenia Pilatesa polecano tancerzom i sportowcom. Miały być one remedium na bóle mięśni, stawów, „lekiem” na przetrenowanie. Z czasem pilates zaczęły też ćwiczyć osoby spoza artystycznego kręgu. Razem z żoną Joseph przekazywał swą wiedzę dalej, szkoląc instruktorów i swoich następców.

Na czym polega pilates?

Pilates składa się z ok. 500 ćwiczeń na brzuch, biodra, grzbiet i kręgosłup. Podstawowe ćwiczenia wykonuje się na macie tzw. mat – based pilates, maksymalnie przez 90 minut, przy spokojnej, relaksującej muzyce. W miarę nabierania wprawy przez ćwiczących, do treningów mogą być użyte również niewielkie piłki, czy rollery. Wtedy zaczynamy mieć do czynienia z equipment-based pilates.

Ćwiczenia pilates są spokojne, nie wymagają gwałtownych ruchów, stąd poleca się je osobom z nadwagą, bólem stawów i kręgosłupa. Wykonywać je mogą osoby w każdym wieku i każdej płci.

Przy tym treningu – w odróżnieniu do ćwiczeń aerobowych - nie liczy się ilość powtórzeń, ale ich, jakość i prawidłowe wykonanie. Niezbędna jest, więc koncentracja, koordynacja oddechu z napięciem mięśni i płynność ruchów.

Pierwsze efekty treningu obserwuje się po ok. 10 – 20 sesjach, przy ćwiczeniu 1 – 2 razy w tygodniu.

Co zyskujemy?

Dzięki pilatesowi osoby ćwiczące bardziej poznają własne ciało. Uczą się, jak prawidłowo oddychać, które mięśnie napinać by pozbyć się bólu podczas treningu. Dzięki ćwiczeniom mięśnie stają się bardziej elastyczne, wzmacniają się i rozciągają, a ciało jest bardziej sprężyste i jędrne. Sylwetka ulega wysmukleniu, poprawia się koordynacja ruchowa, zwiększa się stabilność kręgosłupa.

Ćwiczenia są idealne dla osób z tzw. siedzącym trybem pracy, pomagają zlikwidować przykurcze np. pod kolanami, zmniejszają dyskomfort i bóle kręgosłupa.

Pilates oprócz korzyści fizycznych, doskonale działa na psychikę. U ćwiczących rozładowuje się napięcie, niweluje stres. Są oni bardziej zrelaksowani i rozluźnieni. Przez godzinę na sali treningowej, wśród spokojnej muzyki, można myślami odpłynąć daleko, skupiają się tylko na sobie i własnym ciele.

Pilates polecane jest również do wykonywania w domu. Na rynku znajdziemy wiele książek i filmów opisujących technikę, pokazujących ćwiczenia, a nawet prezentujących plany ćwiczeń na cały tydzień.

Chodź ten rodzaj treningu może wydawać się monotonny warto spróbować zaprzyjaźnić się z nim by po pewnym czasie podziwiać jego wyjątkowe efekty.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 4276

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+