Zdrowie
16 październik 2013
Proponujemy kilka bardzo skutecznych sposobów na to, abyś budziła się pełna energii i chęci aby rozpocząć nowy dzień. Czując się rano wyspaną, będziesz faktycznie bardziej wyspana przez cały dzień.
Ważna informacja – ilość przespanych godzin nie zawsze przekłada się na to, czy czujesz się wypoczęta po przebudzeniu. Fakt czucia się wyspanym i pełnym energii nie musi zależeć od długości snu. Pamiętając o kilku ważnych zasadach możesz sprawić, aby każdego dnia bez względu na ilość przespanych godzin, wstawać wyspaną i pełną energii.

Zgubne drzemki
Ponowne zasypianie po przebudzeniu uczy twój mózg, że ten moment jeszcze nie oznacza wstawania. Przestawianie budzika to bardzo zgubny nawyk - dajesz swojemu organizmowi sygnał, że nie jest to wystarczający powód do obudzenia się.

Zamiast powolnego wybudzania się leżąc i ryzykując zapadnięcie w sen, po przebudzeniu od razu usiądź na łóżku lub na jego krawędzi. Możesz nawet wstać, byle nie leżeć dalej w tej samej pozycji. Fakt zmiany pozycji ciała sprawi, że wcześniej tak kusząca miękkość kołdry, teraz już nie będzie tak atrakcyjna.
 
Poranne ciemności
Zadbaj o to, aby w pokoju rano było jak najwięcej światła. Niedostateczna ilość światła wpływa na działanie szyszynki, miejsca w mózgu, gdzie produkowana jest serotonina. Ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za dobry nastrój. Gdy światła jest dużo, szyszynka produkuje więcej serotoniny, a wtedy masz lepsze samopoczucie.

photo/herbia.com.br

Ustalona godzina pobudki
Jeśli twój styl życia na to pozwala, ustal stałą godzinę, o której będziesz się budzić. Po pewnym czasie twój zegar biologiczny przyzwyczai się do wstawania o danej porze. Wiedząc, o której wstajesz, będzie cię wieczorem informował o tym, kiedy masz się położyć do snu. W zależności od tego jaki miałeś dzień, zmęczenie będzie cię dopadać w różnych godzinach. Twój mózg, pamiętając o godzinie pobudki, będzie zawsze wiedział kiedy iść spać, aby się solidnie wyspać.

Czas na działanie
Niektóre sposoby mogą na ciebie działać bardziej, inne mniej. Oprócz wyżej wymienionych, warto jeszcze pamiętać o kilku innych, równie ważnych zasadach. Przed snem wypij szklankę lub dwie wody mineralnej, niegazowanej. Zadbaj o to aby miejsce, w którym śpisz było przewietrzone – mózg do odpoczynku potrzebuje tlenu. Nie pozwól, aby w sypialni było zbyt gorąco. Optymalna temperatura w pomieszczeniu do spania to 18–21°C.

Justyna Cachel
Ilość wyświetleń: 3393

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+