Fitness
15 kwiecień 2013
Dobre samopoczucie, brak duszności, dobra praca serca, prawidłowy puls, radość z powodu możliwości kontynuowania ćwiczeń, świadczą o dobrej tolerancji wysiłku i prawidłowo prowadzonym treningu. Dowiedz się jak to osiągnąć.
Intensywność treningu
Ćwiczenia fizyczne polegające na obciążaniu organizmu w stopniu nie wyższym niż 60% indywidualnych zdolności danego stosowane pięć razy w tygodniu prowadzą do spadku wagi i poprawiają kondycję nawet przy braku ograniczeń dietetycznych. Badania kliniczne wskazują, że wysiłek fizyczny i regularny trening jest wskazany u osób nawet po 70-tym roku życia. Mięśnie ludzi nieuprawiających sportu zużywają coraz mniej tlenu i tracą zdolność do spalania tłuszczu.

Higiena treningu
  • Buty
Ubranie powinno nie krepować ruchów i powinno być uszyte z materiału wchłaniającego pot. Szczególną uwagę należy poświecić prawidłowemu obuwiu. Pamiętaj, że podczas biegu uderzamy podeszwą w podłoże z siłą 3 razy większą niż masa ciała. Ponadto pod wpływem ciężaru ciała łuki podłużne i poprzeczne stopy ulegają wydłużeniu o około 1 cm. Dlatego należy dobierać obuwie sportowe po wysiłku fizycznym, wieczorem. Najlepsze buty muszą zawierać komory powietrzne w podeszwie zapewniające amortyzację i zapobiegając w ten sposób przeciążeniu ścięgna Achillesa. Stopa powinna wchodzić luźno do buta. Natomiast obcas powinien spełniać rolę amortyzatora. Krótkie cholewki nie mogą przeszkadzać w zginaniu nogi. Buty powinny być wykonane z materiału “oddychającego”, który zapewnia dobrą wentylację. Wierzch butów powinien mieć miękki język i długie sznurownie chroniące grzbiet stopy przed zapaleniem ścięgien prostowników. W obuwie sportowe warto zainwestować, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi kontuzjami.
  • Kąpiel
Najlepsza jest hartująca kąpiel pod prysznicem, nieodzowna po zakończonym treningu. Zmywa ona pot, czyści skórę, usuwa zmęczenie.
  • Odżywianie podczas treningu
Pamiętaj, że przed intensywnymi wysiłkami fizycznymi a spożywanym posiłkiem (średniej wielkości) powinien nastąpić odstęp w czasie wynoszący około 2 godzin. W trakcie treningu możesz uzupełniać płyny, np. pijąc niegazowaną wodę mineralną. Tuż po uzupełnij utracony z potem płyn (ilość wypoconej wody może wynosić podczas intensywnych ćwiczeń nawet 2 litry), wypijając bogatą w mikroelementy niegazowaną wodę w odpowiedniej ilości.
  • Czas treningu 
Nie trenuj zbyt późno, aby zmęczenie występujące po treningu nie utrudniało ci zasypiania. Przy tego typu trudności możesz zastosować dobrą radę “babuni” – wypić szklankę ciepłego mleka na pół godziny przed snem.

Piotr Derentowicz
Ilość wyświetleń: 4488

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+