Zdrowie
28 wrzesień 2012
Zdrowie i uroda kobiet zależy od wielu czynników – właściwej diety, pielęgnacji, higienicznego trybu życia czy dobrych genów. Stan skóry, włosów czy paznokci, problemy z wagą i zaburzenia pracy poszczególnych organów kojarzymy raczej z zaniedbaniem czy lenistwem. Za taki stan rzeczy mogą być jednak odpowiedzialne hormony.
Problemy skórne

Kiedy mija okres dojrzewania, spodziewamy się końca udręki z trądzikową cerą. Jest bowiem przyjęte, że niespodzianki w postaci wiecznie zanieczyszczonej, trądzikowej i nieestetycznej skóry kończą się ok. 20-tego roku życia bezpowrotnie, poza sporadycznymi zmianami w określonych dniach cyklu. Zdarza się jednak, że pomimo usilnych starań i obsesyjnej wręcz pielęgnacji, pryszcze nie chcą zniknąć.

Jeśli wizyta u dermatologa i stosowanie leków również okazuje się nieskuteczne, warto wybrać się do endykronologa. Za problemy skórne może bowiem odpowiadać nieprawidłowy poziom hormonów płciowych jak estrogen, progesteron, testosteron i androstendion, poziom prolaktyny czy hormony tarczycowe. W wielu przypadkach ustabilizowanie poziomu powyższych hormonów może przynieść radykalną zmianę w przypadku problemów trądzikowych.

Stan włosów

Kiedy włosy stają się coraz bardziej suche, łamią się, a przede wszystkim wypadają – obwiniamy zabiegi kosmetyczne lub nieodpowiednią dietę. Kupujemy suplementy, silne odżywki, rezygnujemy z niszczącej suszarki czy prostownicy. Bez efektu.

Może się okazać, że za zmiany w obrębie włosów i skóry głowy również odpowiadają niedobory hormonalne. Do tego mogą dojść przerzedzenia brwi i rzęs, mocno przetłuszczająca się skóra głowy, postępujące łysienie. Kiedy więc nasze włosy, pomimo stałej pielęgnacji pokazują nam, że coś w organizmie szwankuje, zacznijmy od badań hormonów kobiecych. Za zmiany może też odpowiadać tarczyca, ponieważ wypadanie włosów i brwi jest jednym z objawów jej niedoczynności.

Sylwetka

Kiedy odżywiamy się racjonalnie, zażywamy ruchu, prowadzimy w miarę higieniczny tryb życia, skoki wagi nie są normalne. O ile dodatkowe za 2 kg w ciągu 2-3 tygodni możemy obwinić kilka zjedzonych hamburgerów, tak nagłe zrzucenie lub przybranie 5 kg powinno nas zaniepokoić. Takie zmiany bowiem najczęściej oznaczają stan chorobowy. Nie musi on dotyczyć poziomu hormonów, ale wizyta u lekarza ogólnego jest niezbędna. Jeśli okaże się jednak, że nadwaga lub szybkie chudnięcie ma związek z hormonami, najczęściej winowajczynią okazuje się tarczyca.

W przypadku niedoczynności tarczycy jednym z objawów jest przybieranie na wadze. Przy zaburzeniach tego typu nie pomoże intensywna dieta czy trening, waga będzie wzrastać niezależnie od nich. W przypadku nadczynności natomiast, może ona gwałtownie spadać, pomimo niezmiennej diety. Konieczne jest nie tylko zażywanie leków, ale również zmiana nawyków żywieniowych. I przede wszystkim stały kontakt z endokrynologiem.

Patrycja Ziętek
Ilość wyświetleń: 5706

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+