Zdrowie
1 grudzień 2012
Jeden niefortunny ruch, ciężar, nagłe szarpnięcie i plecy przeszywa ostry ból. Znasz to? Nie jesteś sam. Brak ruchu, nadwaga, siedząca lub wprost przeciwnie, zbyt ciężka praca sprawiają, że dolegliwości bólowe kręgosłupa są problemem znaczącej większości globalnej populacji. Czy jesteśmy na nie skazani?
U ponad 95% przypadkach pacjentów uskarżających się na bóle pleców oraz bóle kręgosłupa, podłoże dolegliwości jest mechaniczne, a więc powodem bólu są przeciążenia, zbyt długie przebywanie w statycznej pozycji czy narażenie na ruchy, do którego nie jest przystosowany, na przykład podczas pracy. Często bóle są skutkiem wielu czynników, które występują równocześnie. Zwykle dowiadujemy się o nich u lekarza, gdy kręgosłup po latach zaniedbań odmawia współpracy.

Cierpienie na dwóch nogach

Przeciążenia i schorzenia kręgosłupa, a więc również bóle, które są jednym z objawów, to wysoka cena, jaką płacimy za to, że chodzimy w pozycji wyprostowanej. Pozycja ta powoduje przeciążenia kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, gdyż właśnie ten odcinek podtrzymuje ciężar całej górnej połowy ciała – stąd tak częste u wielu osób bóle dolnej części pleców. Ponadto, ten obszar jest najbardziej mobilnym odcinkiem kręgosłupa, gdyż jest zaangażowany w większość ruchów tułowia. Krótko mówiąc płacimy dziś za to, że dziesiątki tysięcy lat temu nasi przodkowie zeszli z drzew, a rozwój cywilizacji poszedł w takim, a nie w innym kierunku.

Cena współczesnego stylu życia

Bóle kręgosłupa mają również związek z obecnie prowadzonym stylem życia. Nadwaga i niska aktywność fizyczna nie sprzyjają zdrowiu kręgosłupa, a szybkie tempo życia paradoksalnie pozostawiają niewiele czasu na sport czy choćby spacer na świeżym powietrzu. Spędzanie wolnego czasu w pozycji siedzącej – przed telewizorem czy komputerem – sprzyjają osłabianiu mięsni brzucha i pleców, a w konsekwencji także rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa. Grupy mięśni stabilizujących kręgosłup, zlokalizowane w dolnej części pleców oraz brzucha, muszą być silne, aby kręgosłup był optymalnie chroniony podczas codziennych czynności i aktywności. Jeśli są słabe, pojawiają się wady postawy, a także wzrasta ryzyko urazu.

Bóle kręgosłupa? Podziękuj obcasom!
 

fot. heattreat.ca

Współczesne, modne obuwie również nie pozostaje bez wpływu na nasz kręgosłup. Często noszone buty na wysokich obcasach mogą nasilić objawy bólowe. Sylwetka kobiety w butach na wysokich obcasach pochyla się do przodu. Aby utrzymać równowagę, kobieta ściąga łopatki, cofa miednicę, a przeciążenia w odcinku lędźwiowym dają o sobie znać. Zamiłowanie do niebotycznie wysokich szpilek można przypłacić poważnymi problemami w późniejszym wieku.

SOS dla kręgosłupa

Oto kilka prostych porad, które pozwolą uchronić się przed bólem kręgosłupa lub zmniejszyć dolegliwości, jeśli problem już się pojawił:
  1. Zadbaj o swoje miejsce pracy. Wygodne krzesło o odpowiedniej wysokości z dobrym podparciem części lędźwiowej kręgosłupa. Monitor ustaw tak, aby podczas pracy nie trzeba było się schylać.
  2. Dźwigaj bezpiecznie. Unikaj podnoszenia dużych ciężarów. Jeśli jednak musisz to zrobić, unikaj zginania kręgosłupa. Zamiast tego przykucnij i podnieś ciężar, trzymając go blisko ciała, prostując nogi w kolanach.
  3. Jeżeli tylko możesz, unikaj noszenia ciężkich siatek, zwłaszcza w jednej ręce. Znacznie zaburzają one statykę ciała przeciążając kręgosłup. Lepszym wyjściem jest niewielki plecak lub wózek na zakupy na kółkach. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zrezygnować z siatek zamiast jednej użyj dwóch mniejszych i równomiernie rozłóż w nich ciężar.
  4. Unikaj noszenia ciężkich torebek. Pomyśl, czy na pewno potrzebujesz wszystkiego, co nosisz ze sobą. Zrób remanent i usuń niepotrzebne rzeczy.
  5. Nie siedź zbyt długo. Chrząstki, z których zbudowane sa dyski miedzykręgowe i stawy kręgosłupa, potrzebują ruchu, aby pozostać zdrowe. Pulsacyjne ściskanie i rozprężanie zapewnia im stały dopływ substancji odżywczych i usuwanie produktów przemiany materii. Inaczej szybko ulęgną zwyrodnieniu. Dlatego rób przerwy, co jakiś czas wstań i przejdź się pod jakimkolwiek pozorem. Jeśli warunki na to pozwalają - porozciągaj się.
  6. Ćwicz. Silne mięśnie stabilizują kręgosłup jak gorset, który wspomaga jego pracę. Dodatkowo w czasie wysiłku fizycznego wydzielane są substancje chroniące stawy przed choroba zwyrodnieniowa. Joga, pilates, tai-chi, basen – pomogą wzmocnić głębokie mięśnie posturalne i uchronić cię przed dotkliwym bólem.
  7. Zadbaj o odpowiednie miejsce do spania. Wygodne łóżko, materac o odpowiedniej twardości, nie za miękki, ale też niezbyt twardy, dobrze dobrana poduszka, pozwolą ci dobrze spać i wstawać bez bólu. Coraz większa liczba sklepów ma w swojej ofercie porady specjalisty, który pomoże dobrać materac. Nie wahaj się skorzystać z jego pomocy.
  8. Pilnuj wagi. Pamiętaj, że każdy dodatkowy kilogram to dodatkowe obciążenie nie tylko dla twojego kręgosłupa, ale też innych stawów.
  9. Unikaj pracy w pochyleniu. Kiedy przebywasz długo w takiej pozycji, głowa i tułów tworzą ramię dźwigni, której siła wyładowuje się w dolnej części kręgosłupa, przejmującej cały ten ciężar. Zamiast pochylać się - przykucnij, klęknij lub usiądź na niskim stołeczku. Unikaj również mycia głowy w pochyleniu nad wanną.
  10. Dbaj o suplementację wapnia i witaminy D – szczególnie w miesiącach o niskim nasłonecznieniu. Pozwolą one utrzymać twoje kości, mięśnie i stawy w dobrej sprawności przez lata.

Z problemem – do specjalisty

Problemów z kręgosłupem nie wolno bagatelizować, a niewielkie dolegliwości z upływem czasu mogą przerodzić się w poważny problem, któremu trudno zaradzić. Jeśli więc okaże się, że prewencja nie wystarczy i problem bólu kręgosłupa już cię dotknie, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty – ortopedy lub lekarza rehabilitacji medycznej. Oceni on problem, sprawdzi, czy za bólem nie kryje się coś poważniejszego, co może wymagać poważnej diagnostyki oraz zleci ją, jeśli będzie konieczna.

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Ilość wyświetleń: 4333

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+